İran'da Kadın Hakları Savunucularının Gözaltına Alınması

İran'da Kadın Hakları Savunucularının Gözaltına Alınması

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Almanya, İran'da Bu Hafta Yapılan Bir Protesto Gösterisi Sırasında Gözaltına Alınan Kadın Hakları Savunucusu 3 Kişinin Serbest Bırakılması Çağrısında Bulundu.

İran'da Kadın Hakları Savunucularının Gözaltına Alınması

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Almanya, İran'da bu hafta yapılan bir protesto gösterisi sırasında gözaltına alınan kadın hakları savunucusu 3 kişinin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Almanya'dan yazılı olarak yapılan açıklamada, İran'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün arifesinde, Cumartesi günü düzenlenen protesto gösterisinde gözaltına alınan kadın hakları savunucusu 3 kişinin serbest bırakılması istendi. Bildiride, "Almanya, gözaltındaki 3 kişinin koşulsuz olarak serbest bırakılması ve daha önce serbest bırakılanlara karşı baskıların bitirilmesi çağrısında bulunuyor" denildi.

İran'da bir devrim mahkemesinin önünde düzenlenen gösteride gözaltına alınan 33 kişiden 30'u serbest bırakılmıştı. Gösteriyi organize edenler, serbest bırakılmayanların ünlü gazeteciler Jila Beniyakub ve Mahbube Abbas Gülizade'yle avukat Şadi Sadr olduğunu açıklamıştı.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA