İran'da İlk Resmi Defile

İran'da İlk Resmi Defile

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad İşbaşında Geldiğinden Beri Hem Kendisi ve Hem de Bakanlarının Yaptığı Uygulamalar Şaşırtmaya Devam Ediyor.

İran'da İlk Resmi Defile

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad işbaşında geldiğinden beri hem kendisi ve hem de bakanlarının yaptığı uygulamalar şaşırtmaya devam ediyor.

İran'da kadınlar uzun yıllardan sonra ilk kez resmi defile düzenleyerek, yılın modasını gazetecilere tanıttı. Yerli gazetecilerin davet edildiği "Benim Vatanımın Hanımefendisi" adlı defileye 15 manken katıldı. Arap, Türk, Afgan ve Pakistan giysilerinden esinlenerek hazırlanan modellerin oluşturduğu kreasyonların daha çok pantolon ve pardösülerden oluşması dikkat çekti. Yerli ve İslami motiflerin çokça kullanıldığı modellerle, İranlı kadınların gelecek yaza farklı ve çok renkli kıyafetlerle sokaklara çıkacaklarını belirten katılımcılar ise böyle bir defilenin düzenlenmesinin sevindirici olduğunu ifade etti.

Tahran Valiliği, bazı kadın sivil toplum kuruluşları ve Tahran Büyükşehir Belediyesi'nin organizesiyle yapılan defileye katılan Tahran Belediyesi Kadın İşleri sorumlusu Hanım Masume Gamfuruşi, kıyafetlerde daha çok Arap modellerinden esinlendiğini belirterek, ileride Arap modelistlerle çalışabileceklerini kaydetti. Gamfuruşi, "Türk pardesü modellerinden de etkilenildi. İranlı kadınlar olarak her alanda aktif olmak durumundayız. İranlı modelistler de bu tür faaliyetleriyle yeteneklerini geliştirecek" dedi.

Defileye katılan Fatıme Muhammedi ise defilede sunulan modelleri ilginç bulduğunu belirterek, "Modeller batılı modellerle yarışabilecek düzeydeydi" şeklinde konuştu.

(MAA-CY-CY-FS-FS-D)

Kaynak: İHA