İran'da İlk İftar

İran'da İlk İftar

Türkiye’den bir gün sonra ramazan ayına başlanan İran’da ilk oruçlar açıldı.

İran'da İlk İftar

Ramazan ayına Türkiye'den bir gün sonra başlanan İran'da, ilk iftar dualarla yapıldı.

Başkent Tahran'ın güneyinde bulunan Şah Abdülazim Hasani Türbesi'ni ziyarete gelen yüzlerce İranlı burada kurulan sofralarda oruçlarını açtı, namazlarını kıldı.

Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hasan'ın torunlarından olan Şah Abdülazim Hasani'nin türbesini ziyaret etmek için birçok şehirden gelenlere çorba, ekmek, peynir, sebze, hurma ve çay ikram edildi.

Şah Abdülazim Türbesi Halkla İlişkiler sorumlusu Harrazi, türbede üç yıldır iftar verdiklerini, halihazırda günlük 2 bin 200 ziyaretçiyi ağırladıklarını belirtti. Harrazi, ramazan ayının sahip olduğu maneviyattan ötürü ziyaretçi sayısında artış olduğunu, bu nedenle ibadet etmek isteyenler için türbelerin 24 saat açık tutulduğunu söyledi. Harrazi ayrıca ramazan ayı boyunca her gün Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldığını ve talep edenlere Kur'an-ı Kerim okumayı öğrettiklerini sözlerine ekledi.

Ehlibeyit soyundan gelen ve "imamzade" olarak adlandırılan zatların türbelerinin ziyareti İranlı Şii Müslümanlar için büyük önem taşıyor. Ramazan ayının gelmesiyle türbe ziyaretlerinde büyük artış yaşanıyor. Bu türbeler cami olarak da kullanılıyor. - İran