İran'da Her Gün 100 Kişi Kanser Nedeniyle Hayatını Kaybediyor

İran'da Her Gün 100 Kişi Kanser Nedeniyle Hayatını Kaybediyor

İran'da Her Gün 100 Kişinin Kanser Nedeniyle Hayatını Kaybettiği Açıklandı.

İran'da Her Gün 100 Kişi Kanser Nedeniyle Hayatını Kaybediyor

İran'da her gün 100 kişinin kanser nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.

Fars Haber Ajansı'nın haberine göre, İran'da her gün 100 kişi kansere yenik düşüyor. Sağlık Bakanlığı'nın istatistik verilerine yer verilen haberde, İran'da ölüm nedenleri arasında kanser hastalığının 3. sırada yer aldığı belirtildi. Erkekler arasında mide kanserinin, kadınlar arasında ise göğüs kanserinin yaygın olduğu belirtilirken, her 10 bin erkekten 21'inin mide kanseri olduğu bilgisine yer verildi. 100 kanser vakasından 25'inin mide kanseri olduğu ve bunda da beslenme şekli ve kalıtımın etkili

olduğu ifade edildi. Haberde mide kanserinin özellikle Erdebil kentinde yaygın olduğu kaydedilirken, geç teşhis halinde mide kanserine çare bulunamadığı ancak hastalığın ilerlemesinin bir süre durdurulabildiği hatırlatıldı.

İran'da kanser tedavisi için bulunan bitkisel bir ilacın hastalar üzerinde denendiği ve hiçbir yan etkisinin görülmediği, dahası hastaların kan basıncı, kiloları ve kalp atışlarında bir değişiklik olmadığının görüldüğü belirtildi. Söz konusu ilaç ile ilgili araştırmaların sürdüğü ve birkaç yıl içinde ülke ve dünya genelinde seri üretime geçilmesinin planlandığı bildirildi.

(SS-OYK-OYK-OK-D)