İran'da Bir Sendika Başkanı 5 Yıl Hapse Mahkum Edildi

İran'da Bir Sendika Başkanı 5 Yıl Hapse Mahkum Edildi

İran'da Otobüs Kondüktörleri Sendikası Başkanı Mansur Ossalou, Ulusal Güvenliğe Fiili Olarak Karşı Gelmekten 4, İslam Cumhuriyeti'ne Karşı Propagandadan da 1 Yıl Olmak Üzere 5 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı.

İran'da Bir Sendika Başkanı 5 Yıl Hapse Mahkum Edildi

İran'da Otobüs Kondüktörleri Sendikası Başkanı Mansur Ossalou, ulusal güvenliğe fiili olarak karşı gelmekten 4, İslam Cumhuriyeti'ne karşı propagandadan da 1 yıl olmak üzere 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ISNA Haber Ajansı, Otobüs Kondüktörleri Sendikası Başkanı Ossalou'nun 5 yıl hapis cezasına çarptırıldığını duyurdu. Haberde Ossalou'nun işçilerin düşük maaş ve yaşam koşullarını protesto ettikleri eylemin ardından başkent Tahran'ın kuzeyindeki Evin Cezaevi'ne kapatıldığı kaydedildi. Ajansa açıklama yapan Tahran bölgesindeki tutuklu sorumlusu Sohrab Süleyman, Ossalou'nun cezaevinde ve sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

Mayıs ayında binlerce öğretmen Irak Parlamentosu önünde toplanıp, 3 yıl içinde görülmedik bir protesto gösterisi ile maaşlarının iyileştirilmesi taleplerini dile getirmiş, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ı seçimlerde verdiği refahın yaygınlaştırılacağı sözlerini tutmamakla suçlamıştı.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)