İran da Afrika Zirvesi Yapacak

İran da Afrika Zirvesi Yapacak

Japonya, Çin, Hindistan ve Türkiye'den Sonra İran da Afrika Zirvesi Yapacak. İslam Konferansı Teşkilatı Toplantısı İçin Uganda'nın Başkenti Kampala'da Bulunan İran Dışişleri Bakanı Monuçer Muttaki, Bu Yıl Sonu ya da Önümüzdeki Yıl Başında Afrikalı Liderleri Tahran'da Bir Araya Getirmeyi Planladıklarını Söyledi.

İran da Afrika Zirvesi Yapacak

Japonya, Çin, Hindistan ve Türkiye'den sonra İran da Afrika Zirvesi yapacak. İslam Konferansı Teşkilatı toplantısı için Uganda'nın başkenti Kampala'da bulunan İran Dışişleri Bakanı Monuçer Muttaki, bu yıl sonu ya da önümüzdeki yıl başında Afrikalı liderleri Tahran'da bir araya getirmeyi planladıklarını söyledi. Muttaki, İran-Afrika Zirvesi'nin bir önceki Afrika Birliği Başkanı Alfa Ömer Konare tarafından listeye alındığını belirtti.

Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Muttaki, Afganistan ve Irak'taki gelişmelerin gelecek için bir ümit vermediğini belirtti. 'Afganistan 7 yıl öncesine göre çok daha iyi durumda değil.' diyen Muttaki, ülkede istikrarsız yapının devam ettiğini, ülkenin halen en önemli uyuşturucu ticareti merkezi olduğunu, Afganistan'dan komşu ülkelere sızmaların sürdüğünü vurguladı.

Pakistan ve Afganistan ile sürekli diyalog halinde olduklarını söyleyen Muttaki, üçlü bir zirve planladıklarının da altını çizdi.

Irak'taki sorunun iki tarafına vurgu yapan Muttaki şunları söyledi: 'Biri işgalciler diğeri de işgalcilere karşı direndiklerini söyleyen terörist gruplar. Ve her iki taraf da birbirini bahane ederek ülkede duruyor. İşgalcileri Irak'ta tutan BM'nin 7. maddesi. Bu maddeye binaen işgalciler ülkeye girdi. Fakat şu anda bu maddenin tüm gerekçeleri ortadan kalkmış durumda.'

İKT üyelerinin şu anda atması gereken en önemli adımın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde temsil edilmesi olduğunun altını çizen konuyu İKT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile de görüştüğünü belirtti. Muttaki, BM Güvenlik Konseyi bir Müslüman ülkenin olması durumunda İslam dünyasındaki pek çok sorunun da ortadan kalkacağını ifade etti.