İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Soçi'de Suriye Kongresi Toplanması Konusunda Mutabık Kaldık!

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Soçi'de Suriye Kongresi Toplanması Konusunda Mutabık Kaldık!

Soçi'deki kritik Suriye zirvesi sonrası konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "İleri bir zamanda Soçi'de Suriye kongresi toplanması konusunda mutabık kaldık." dedi.

Türkiye, Rusya ve İran'ın, Rusya'nın Soçi kentinde gerçekleştirdikleri üçlü zirvenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Bu görüşme Suriyelilerin tekrar ülkelerine dönmesi amacını taşıyor" dedi.

"YENİ ANAYASA YAPILMASI PLANLANIYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasında Rusya'nın Soçi kentinde Suriye için düzenlenen üçlü zirve yaklaşık 2 saat sürdü.

Zirvenin ardından liderler ortak basın toplantısına geçti. Basın toplantısında konuşan Ruhani, "Bu görüşme Suriyelilerin tekrar ülkelerine dönmesi amacını taşıyor. Krizi azaltmak ve gidermek adına fikir alışverişi yaptık" dedi.

Ruhani, "Suriye'de yeni anayasa yapılanması planlanıyor ve umarım orada özgür ve hür bir seçim olur" ifadelerini kullandı.

"SURİYE KONGRESİ TOPLANMASI KONUSUNDA MUTABIK KALDIK"

Ruhani, Suriye'yi terk etmek zorunda kalan insanların vatanlarına geri dönemleri, Suriye'nin yeniden onarılması ve oradaki halkın refah içinde yaşayacağı bir gelecek temin etmek için davette bulunduklarını belirtti.

Ruhani, üç ülkenin bu toplantıda görüşlerini açık bir şekilde beyan ettiğini, Soçi'de yakın bir gelecekte bir Suriye kongresinin gerçekleşmesi için de mutabakatlarını ilan ettiklerini bildirdi.

Ruhani, üç ülkenin Dışişleri Bakanları, Genelkurmay Başkanları ve üç ülkenin İstihbarat Kurumlarının da bu milli kongrenin gerçekleşmesi için alt yapıyı hazırlamak adına yardımcı olacaklarını belirtti.