Ahmedinejad'ın Konya Ziyareti İptal - Haberler
Haberi Paylaş

Ahmedinejad'ın Konya Ziyareti İptal

AA - Haberler | Güncel
Ahmedinejad'ın Konya Ziyareti İptal

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Konya'ya yapması beklenen ziyareti iptal oldu.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Konya'ya yapması planlanan ziyaretinin iptal edildiği bildirildi.

Ahmedinejad'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak Mevlana'nın 739. vuslat yıl dönümü dolayısıyla Konya'da düzenlenecek Şeb-i Arus törenine katılacağı açıklanmıştı.

Ancak diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Mahmud Ahmedinejad'ın başka bir programı nedeniyle Konya'ya gelemeyeceği öğrenildi. İranlı diplomatlar da Ahmedinejad'ın gelemeyeceğini teyit etti.

BUGÜN GELMESİ BEKLENİYORDU

İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak Şeb-i Arus törenlerine katılmak için 17 Aralık Pazartesi günü Türkiye'ye gelmesi bekleniyordu.

Başbakan Erdoğan ve Ahmedinejad'ın Konya'da başbaşa bir görüşme yapması planlanmıştı. Ahmedinejad, aynı günün akşamında Şeb-i Arus törenlerini izleyip İran'a dönecekti.

ŞEB-İ ARUS KONYA'NIN DIŞINA TAŞTI

Bu arada Mevlana'nın, ''Şeb-i Arus– Düğün Gecesi'' olarak nitelendirdiği ölümü vesilesiyle Konya'da düzenlenen törenlere dünyanın dört bir yanından yoğun ziyaretçi talebi olması üzerine, İstanbul'da da ayrı bir tören yapılmasına karar verildi.

İstanbul'daki Şeb-i Arus töreni, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla Ülker Sports Arena'da düzenlendi. Etkinlik öncesi salon önünde yoğun araç trafiği yaşandı. Töreni izlemek isteyenler, giriş kapıları önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN TELGRAF

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geceye gönderdiği telgrafta, ''Hiç şüphesiz bu etkinlikler, Hz. Mevlana'nın barışı, kardeşliği, muhabbeti, sevgiyi öne çıkaran çağrılarının bugün dünya için çok daha önemli bir hale geldiğini ortaya koyuyor'' ifadelerini kullandı.

AA - Son Dakika Haberleri