İran Cuhmurbaşkanı Ahmedinecad'ın Sudan Ziyareti

İran Cuhmurbaşkanı Ahmedinecad'ın Sudan Ziyareti

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Sudan Ziyaretinin İkinci Gününde Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir ile Görüştü.

İran Cuhmurbaşkanı Ahmedinecad'ın Sudan Ziyareti

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Sudan ziyaretinin ikinci gününde Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir ile görüştü.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad ve Sudan Cumhurbaşkanı Beşir, Sudan'ın başkenti Hartum'da devlet başkanlığı binasında basına kapalı olarak gerçekleştirdikleri baş başa görüşmenin ardından, basın toplantısı için gazetecilerin karşısına el ele çıktı. Liderler, iki ülke ilgili bakanlarının ticaret, sanayi, bilim ve tarım alanlarında çeşitli anlaşmalar imzaladığını açıkladı. Liderler, anlaşmaları tek başlarına değerlendirmenin yanlış olacağını, anlaşmaların daha çok kardeş iki Müslüman ülkenin birlikte hareket etmesini amaçladığını belirtti. El Beşir, "Sudan ve İran, Arap ülkelerinde yaşanan Şii-Sünni çatışması gibi Tahran ve Hartum yönetimi olarak ayrılmak yerine, kardeş iki Müslüman ülke olarak düşmanlarına karşı kenetlenmeli. Irak, Filistin ve Lübnan'da yaşanan sorunlara karşı ortak bir politika yürüteceğiz" dedi.

Daha sonra söz alan Ahmedinecad ise, "Tahran yönetimi olarak Filistin'de yaşanan sorunları çözebiliriz. Amerika ve İsrail, Müslüman ülkelerde karışıklık çıkararak Müslümanları birbirlerine düşürüyor. Lübnan ve Irak'taki karışıklıkların sorumlusu bu ülkelerdir. Lübnan ve Irak'ın, yaşanan sorunlardan biran önce kurtulup istikrara kavuşması lazım" diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, meslektaşı El Beşir ile İran'a veya Sudan'a yönelik muhtemel bir saldırıda, düşmana karşı ortak hareket etme noktasında anlaştıklarını da sözlerine ekledi.

(SK-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA