İran-abd ve Irak Güvenlik Komisyonu Toplantısı

İran-abd ve Irak Güvenlik Komisyonu Toplantısı

Irak'ta Güvenlik ve İstikrarın Sağlanması Amacıyla İran ve ABD'nin de Katılımıyla Kurulması Planlanan Üçlü Güvenlik Komitesi ile İlgili Uzmanlar Toplantısı Sona Erdi.

İran-abd ve Irak Güvenlik Komisyonu Toplantısı

Irak'ta güvenlik ve istikrarın sağlanması amacıyla İran ve ABD'nin de katılımıyla kurulması planlanan üçlü güvenlik komitesi ile ilgili uzmanlar toplantısı sona erdi.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin ofisinde bugün İran, ABD ve Irak'tan uzmanların katılımıyla yapılan ve 2.5 saat süren toplantı sonrası açıklamalarda bulunan İran heyetinin başkanı Hüseyin Emir Abdullahyan, müzakereleri ciddi ve şeffaf olarak niteledi. İran Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Irak masası başkanı da olan Abdullahyan, toplantıda Irak'ta yapılan terörist saldırıların sebepleri ve kaynakları konusunun ağırlıklı olarak ele alındığını bildirdi. Toplantıda, Irak'ta istikrar ve güvenliğin sağlanması,

Irak halkına ve devletine yardım konularının da müzakere edildiğini belirten Abdullahyan, işgalcilerin yanlış politikaları sonucu Irak'ta emniyetsizliğin arttığını söyledi. "ABD, bu tehlikeli durumdan kurtulmak için İran'dan yardım istedi" diyen Abdullahyan, Irak tarafının da müzakerelerin devam etmesi için İran ve ABD'den istekte bulunduğunu belirtti. Abdullahyan, 4. tur görüşmelerin ne zaman yapılacağı konusunda bilgi vermedi.

Üçlü güvenlik komitesi kurulması kararı, Irak'ın ev sahipliğinde 24 Temmuz'da Bağdat'ta yapılan İran-ABD müzakerelerinin 2. turunda alınmıştı.

(SS-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA