İran ABD ile Masaya Oturuyor

İran ABD ile Masaya Oturuyor

İran'ın Nükleer Enerji Programı ile İlgili Müzakerelere İlk Kez ABD'nin de Katılacağı Açıklandı.

İran ABD ile Masaya Oturuyor

İran'ın nükleer enerji programı ile ilgili müzakerelere ilk kez ABD'nin de katılacağı açıklandı.

İran devlet televizyonunun Batılı haber ajanslarına dayanarak verdiği habere göre, İran ve AB arasında 19 Temmuz'da Cenevre'de yapılacak nükleer müzakerelere ABD de katılacak.

AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili başkanlığında yapılacak müzakerede ABD'yi üst düzey diplomat William Burns temsil edecek.

ABD'nin ilk kez resmi olarak görüşmeye katılacak olması, sorunun müzakere ile halledileceğine dair inancı kuvvetlendiriyor. AB ve ABD, İran ile müzakerelere başlanması için "uranyum zenginleştirilmesinin durdurulması ön şartından" vazgeçmişlerdi.

Solana, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve Almanya'dan oluşan 5 artı 1 ülkelerinin dışişleri bakanlarının mektuplarını ve öneri paketini 14 Haziran'da Tahran'da İran makamlarına sunmuştu.

İran da geçen hafta söz konusu mektuplara ve öneri paketine cevabını Solana'ya iletmişti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun da İran ve AB arasındaki nükleer diyaloğun "cesaret verici" olduğunu belirtmiş, "Umarım bu diyalog sürer ve soruna iyi bir çözüm bulunur" ifadesini kullanmıştı.

BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinden Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere de nükleer sorunun müzakerelerle çözülmesini arzu ettiklerini ve buna olan inançlarını dile getirmişlerdi.

İran'ın nükleer enerji programı ile ilgili müzakerelere ilk kez ABD'nin de katılacağı açıklandı.

'Kıtalararası füze geliştiriyor'

ABD Füze Savunma Sistemi Başkanı Korgeneral Henry Obering ise İran'ın, ABD'yi de vurabilecek kıtalararası füze geliştirdiğini iddia etti.

İran devlet televizyonu, ABD Füze Savunma Sistemi Başkanı Korgeneral Henry Obering'in, "İran, en geç 2015 ya da 2017'ye kadar ABD'yi vurabilecek kıtalararası füze geliştirecek" şeklindeki ifadesini duyurdu.

Obering, İran'ın halihazırdaki füze kapasitesinin de ABD'nin tahmin ettiğinden çok daha güçlü olduğunu kaydetti.

Kaynak: DHA