İran-abd Görüşmeleri

İran-abd Görüşmeleri

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Muhammed Rıza Bagıri, ABD ile Yapacakları Görüşmelerde Sadece Irak Meselesinin Ele Alınacağını Bildirdi.

İran-abd Görüşmeleri

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Muhammed Rıza Bagıri, ABD ile yapacakları görüşmelerde sadece Irak meselesinin ele alınacağını bildirdi.

İran'ın Arap ve Afrika ülkelerinden sorumlu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Bagıri, menfaatlerinin temini şartıyla herkesle her zaman görüşebileceklerini söyledi. Irak'ın başkenti Bağdat'ta yarın yapılacak İran-ABD görüşmeleriyle ilgili İran Öğrencileri Haber Ajansı'na (İSNA) demeç veren Bagıri, "ABD ile müzakeremizde asıl konu Irak olacak. Irak'taki sorunlar ele alınacak. Eğer ABD, İran'ı bölgede söz sahibi olan bağımsız ve önemli bir ülke olarak kabul eder, dondurulmuş mal varlıklarımızı iade eder,

içişlerimize karışmaz ve güven tazelerse biz de o zaman onlarla olan ilişkilerimizi gözden geçiririz. Ancak bütün bunlar için şartlar henüz oluşmuş değil" dedi.

ABD tarafından Irak'ın içişlerine karışmak ve buraya silah göndermekle itham edilmeleri konusuna da değinen Bagıri, söz konusu iddiaları yalanlayarak, ABD'nin Irak'taki başarısızlığını başkalarının üstüne atmaya çalıştığını söyledi. ABD'nin Irak'ta güvenlik ve asayişi sağlamak bir yana, durumu daha da kötüleştirdiğini belirten Bagıri, ABD'li yetkililerin de bunun farkına vardıklarını kaydetti. Bagıri, Irak'ta Maliki hükümetini desteklediklerini ve ülkenin kaderinin Iraklılar'a verilmesini savunduklarını

vurguladı. Bağıri, "Bana göre ABD'lilere fazla güvenmemek gerekir. Çünkü onların sözleri ve davranışları birbirinden farklı. Afganistan konusunda da ABD ile müzakere ve işbirliği yaptık, ancak sonunda bizi şer üçgeni içinde gösterdiler" diye konuştu.

(SS-OYK-OYK-CC-D)

Kaynak: İHA