İran, AB ile müzakereleri askıya aldı
Advertisement

İran, AB ile müzakereleri askıya aldı

İran, AB ile müzakereleri askıya aldı
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Politika

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, AB'nin İranlı bazı isim ve kurumlara yönelik yaptırım kararına tepki göstererek, "Terör ve uyuşturucu ile mücadele, göçmenler sorunu ve diğer insan hakları konularındaki AB ile var olan müzakerelerimizi askıya alıyoruz" dedi.

Avrupa Birliği (AB) geçtiğimiz günlerde, 10 yıldır insan hakları ihlalleri nedeniyle İran'a uygulanan yaptırım kararını 13 Nisan 2022 tarihine kadar uzatma ve yaptırımları genişletme kararı almıştı. Ayrıca AB'nin 2022 tarihine kadar uzattığı yaptırım listesine 8 İranlı yetkili ve 3 İranlı kurum daha eklenmişti.

"AB ÜLKELERİ, ABD'NİN YAPTIRIMLARINA ORTAK OLDULAR"

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, AB'nin insan hakları ihlali nedeniyle 10 yıldır İran'a uyguladığı yaptırımları uzatma kararına tepki gösterdi.

Hatipzade, AB tarafından insan hakları ihlalleri nedeniyle alınan yaptırımları uzatma kararının siyasi olduğunu belirterek, "AB ülkeleri, ABD'nin insan haklarını ihlal eden yaptırımlarına susmak ile kalmadılar aynı zamanda bu yaptırımlara ortak oldular" ifadelerini kullandı. Hatipzade, "İran bu alınan kararı kınıyor ve kararı değersiz görüyor" dedi.

"AB ÜLKELERİ İLE MÜZAKERELERİ ASKIYA ALDIK"

İran Dışişleri Bakanlığı'nın AB'nin aldığı karara tepki olarak AB ülkeleri ile müzakereleri askıya aldığını belirten Hatipzade, "Terör ve uyuşturucu ile mücadele, göçmenler sorunu ve diğer insan hakları konularındaki AB ile var olan müzakerelerimizi askıya alıyoruz" şeklinde konuştu.

AB ÜLKELERİNE YAPTIRIM UYGULANACAK

Öte yandan Hatipzade, AB'nin yaptırımları uzatma kararına karşılık İran'ın da AB ülkelerine yaptırım uygulayacağını ve bu konuda Dışişleri Bakanlığı olarak kısa zamanda karar vereceklerini belirtti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title