İran' A Yaptırım Uygulanırsa, Petrolün Varili 200 Dolara Çıkacak

İran' A Yaptırım Uygulanırsa, Petrolün Varili 200 Dolara Çıkacak

Bm Tarafından İran'a Nükleer Enerji Programı Dolayısıyla Herhangi Bir Ceza-i Müeyyide Uygulanması Halinde Bir Varil Petrolün Fiyatının 200 Dolara Ulaşacağı Bildirildi. Iran'ın Resmi İrna Ajansı'nın H...

İran' A Yaptırım Uygulanırsa, Petrolün Varili 200 Dolara Çıkacak

BM tarafından İran`a nükleer enerji programı dolayısıyla herhangi bir ceza-i müeyyide uygulanması halinde bir varil petrolün fiyatının 200 dolara ulaşacağı bildirildi.
İran`ın resmi İrna Ajansı`nın haberine göre, bu açıklama ülkenin Dışişleri Bakan Yardımcısı Menuçehr Muhammedi tarafından resmi ziyaret için gittiği Venezuella`da yapıldı.
Muhammedi, İran`a karşı uygulanacak yaptırımların sonuçlarının kötü olacağını, bunların başında da dünya pazarlarında petrolün pahalılaşmasının geldiğini söyledi. İranlı Bakan Yardımcısı, ülkesinin ne nükleer enerji araştırmalarından ne de atom enerjisinden sivil amaçlarla yararlanma hakkından vazgeçmeyeceğini belirterek, İran`ın her türlü yaptırım ve tehtide karşı koymaya hazır olduğunu söyledi.
BM Güvenlik Konseyi, Temmuz ayının sonunda kabul ettiği bir kararla İran`dan uranyumu saflaştırma çalışmalarına ağustos ayının sonuna kadar son vermesini istemişti. BM ve ABD`nin nükleer programa son verme çağrılarına karşı uzunca bir süredir petrol silahını öne süren İran`ın deniz ve karadaki yataklarından günde 4 milyon ton petrol üretiliyor.

Kaynak: DHA