Iraklı Kürtler, İstanbul'daki Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı'ndan Umutlu

Iraklı Kürtler, İstanbul'daki Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı'ndan Umutlu

Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı İstanbul'da Yapılırken, Kuzey Irak'ta Bölgesel Yönetim Altındaki Zaho'da Yaşayan Iraklı Kürtler, Zirveden Savaş Beklentilerinin Boşa Çıkarılması Umudunda.

Iraklı Kürtler, İstanbul'daki Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı'ndan Umutlu

Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı İstanbul'da yapılırken, Kuzey Irak'ta bölgesel yönetim altındaki Zaho'da yaşayan Iraklı Kürtler, zirveden savaş beklentilerinin boşa çıkarılması umudunda.

Türkiye'nin olası Kuzey Irak operasyonu tartışmaları sürerken, Zaho'da yaşayan Iraklı Kürtler, Saddam döneminde çok zulüm gördüklerini belirterek, şu andaki sorunlarının da çözülmesini istiyor. Terör örgütü PKK'nın şehirde değil, dağlarda olduğunu savunan Iraklı Kürtler, olası operasyona karşı olduklarını söylüyor. Selman Kervan isimli Iraklı Kürt, "Bu toplantının Kürt halkı için hayırlı olmasını istiyoruz. Sorunların çözülmesi için komşu devletlerden yardım bekliyoruz" dedi. Saddam döneminde çok sıkıntı

çektiklerini söyleyen Kasım Mehmet Ali isimli Iraklı Kürt ise, "Bir daha sıkıntı olmasın. PKK dağlarda, şehirlerde değil. Bizim günahımız yok" diye konuştu. Muhammed Cabbar isimli bir başka Iraklı Kürt ise, "Komşularımız bize yardımcı olsun. Irakta emniyet ve huzur istiyoruz. İşsizlik burada büyük sorun ve bu sorunun çözülmesini istiyoruz" dedi.

(İA-EA-OYK-OK-D)