Iraklı 250 Tutuklu Serbest

Iraklı 250 Tutuklu Serbest

Irak'taki Koalisyon Kuvvetleri, Suçsuzluğu İspatlanan 250 Iraklı Tutukluyu Bugün Serbest Bıraktı.

Iraklı 250 Tutuklu Serbest

Irak'taki Koalisyon Kuvvetleri, suçsuzluğu ispatlanan 250 Iraklı tutukluyu bugün serbest bıraktı.

250 tutuklu Bağdat'daki Koalisyon Kuvvetlerine bağlı Cropper Hapishanesi'nde düzenlenen törenle serbest bırakıldı. Serbest bırakılan tutukluların yaklaşık yüzde 80'inin sünni olduğu kaydedildi.

Törende konuşan Sünni Vakfı Divanı Başkanı Dr. Ahmed Abdulğafur El Samarayi, koalisyon kuvvetlerinin elinde bulunan tutukluların sadece yüzde 10'nun suçlu olduğu, yüzde 90'ının iftiraların kurbanı ya da yanlış anlaşılma sonucu tutuklandığını kaydetti. Samarayi, koalisyon kuvvetlerinin Irak'taki Tutuklamalar ve Hapishanelerinden sorumlu Tümgeneral Douglas Stone'a suçsuzluğu kanıtlanan tutukluların serbest bırakılmaları için bir komisyonun kurulmasını önerdiğini ve koalisyon kuvvetleri komutanından Amerikan kuvvetlerinin rastgele tutuklamalara son vermelerini istediğini belirtti.

Serbest bırakılan tutuklulardan dahiliye uzmanı Dr. Settar Hafız Hüseyin, 2,5 yıl önce uğradığı iftira nedeniyle tutuklandığını ve kendisine "Koalisyon kuvvetlerine saldırı düzenleme" suçlamasının yöneltildiğini söyledi. Hüseyin, tutukluluk döneminin çok zor olduğunu, koalisyon kuvvetlerinin kendisine kendini savunma fırsatı vermediğini dile getirdi.

İftira sonucu tutuklanan ve Amerikan Kuvvetlerinin elinde 3 yıl 3 ay tutuklu kalan bir başka tutuklu Fuad Salman Abbas Ali El İki, 18.01.2005 tarihinde kendisine atılan iftira sonucu Amerikan kuvvetleri tarafından tututuklandığını ve ilk 2 ayı Ebu Gurayb hapishanesinde, son 3 yılı da Basra'da bulunan Bucca hapishanesinde geçirdiğini belirtti.

Kaynak: AA