Irak ve ABD Hemfikir

Irak ve ABD Hemfikir

Irak Hükümeti ve ABD'nin Bağdat Büyükelçilği, Irak'ın "Demokratik ve İstikrarlı Bir Devlet Olmasını Sağlamaya Yönelik Hedeflerin Yaşama Geçirilmesi Konusunda Tamamıyla Hemfikir" Olduklarına İlişkin Ortak Bir Bildiri Yayımladı.

Irak ve ABD Hemfikir

Irak hükümeti ve ABD'nin Bağdat Büyükelçilği, Irak'ın ''demokratik ve istikrarlı bir devlet olmasını sağlamaya yönelik hedeflerin yaşama geçirilmesi konusunda tamamıyla hemfikir'' olduklarına ilişkin ortak bir bildiri yayımladı.

ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği tarafından yayımlanan bildiride ABD, Irak hükümetinin belirlediği ''takvime'' göre hedeflere ulaşmak konusunda Irak hükümetine tam destek vermeye hazır olduğunu bildirdi.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki ve ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad tarafından imzalanan bildiride, Irak hükümetinin, ''demokratik ve istikrarlı'' Irak için, iki ülke arasındaki stratejik ortaklık bağlamında Washington yönetimiyle iyi ve sağlam ilişkiler kurmaya ve terörizmle mücadele konusunda çalışmaya hazır olduğu ifade edildi.

''Ender'' olarak nitelendirilen bildiride, Irak hükümetinin bir takvim çerçevesinde çözülecek sorunları açıkça belirlediği, Washington yönetiminin bu hedeflere tamamıyla destek verdiği ve bunların başarılı olabilmesi için destek vereceği kaydedildi.

El Maliki, Halilzad'ın kendisinin, gelecek yıl için milisleri yasaklamak dahil olmak üzere güvenlikle ilgili ve siyasal hedefler dizisini onayladığını ve bunların ABD'li yetkililerin desteklediği bir takvimi izleyeceği açıklaması için ''Halilzad'ın kullandığı ifade yanlış'' yorumunu yapmış, ''ABD politikasının, Irak'ta hükümeti ve bir başbakanı değiştirmek hatasını işleyeceğini sanmıyorum. Bu, sloganlarını yakmak olur'' diye konuşmuştu.

Nuri El Maliki, dün yaptığı açıklamada ise, Washington yönetiminin daha fazla cephane vermesi ve daha fazla işbirliği yapması durumunda 6 ay içinde Irak'taki şiddeti kontrol altına alabileceğini söylemişti.

ABD Başkanı George W. Bush, önceki gün Irak ile ilgili olarak sabırlarının ''sınırsız'' olmadığını ve Nuri El Maliki'yi ''katı kararlar almayı sürdürdüğü sürece'' destekleyeceğini söylemişti.