Irak, Ülkedeki Uluslararası Güçten Özür Dilemelerini İstedi

Irak, Ülkedeki Uluslararası Güçten Özür Dilemelerini İstedi

Irak, Basra'da Bir Polis Karargahına Düzenlenen Baskınla Egemenlik Haklarına Karşı Fiili Saldırı Olduğu Gerekçesiyle Koalisyon Güçlerinden Özür Dilemelerini İstedi.

Irak, Ülkedeki Uluslararası Güçten Özür Dilemelerini İstedi

Irak, Basra'da bir polis karargahına düzenlenen baskınla egemenlik haklarına karşı fiili saldırı olduğu gerekçesiyle koalisyon güçlerinden özür dilemelerini istedi.

Irak'ta bir komisyon, Irak özel birlikleri ile koalisyon askerleri tarafından 4 Mart tarihinde ülkenin güneyindeki Basra kentinde düzenlenen baskında Irak mahkemelerinden izin alınmadan aşırı güç kullanıldığı konusundaki araştırmasını genişletti. Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin ofisinden yazılı olarak yapılan açıklamada, "Askerler Irak'ın egemenliğine karşı tecavüzde bulunmuştur. Komite, uluslararası gücün aşırı güç kullanması konusunda araştırmasını sonlandırmaktadır. Bundan böyle uluslararası güç yalnız başına baskın düzenleyemeyecektir. Uluslararası gücün liderleri Irak ve Basra halkından özür dilemelidir" denildi.

Öte yandan, Basra'daki operasyonu idare eden İngiliz birliklerinin komutanı, baskının İçişleri Bakanlığı karargahındaki güvenlik güçleri arasında bulunan milis güçlerinin ayrıştırılmasını ve işkence gibi önemli suçları açığa çıkarmayı hedef aldığını ifade etti. Ancak Başbakan Maliki'nin ofisinden yapılan açıklamada, baskında bakanlık binasına zarar verildiği ve 37'den fazla şüpheli mahkumun serbest bırakılmasına yol açtıldığı kaydedildi. Açıklamada ayrıca, uluslararası güç askerlerinin kapıları kırdığı, merkezde tutulan şüphelilerin dosyalarına zarar verildiği ve Iraklı yetkililere kötü muamelede bulunduğu öne sürüldü.

Irak Polisi, o dönemde baskına ABD askerlerinin de katıldığını söylemesine rağmen, bölge normalde İngiliz askeri birliklerinin denetimi altında tutuluyor.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)