Irak Türkmen Cephesi 12. Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonu

Irak Türkmen Cephesi 12. Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonu

Irak Türkmen Cephesi'nin (Itc) 12. Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonu, Itc Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı'nın Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi.

Irak Türkmen Cephesi 12. Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonu

Irak Türkmen Cephesi'nin (ITC) 12. Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonu, ITC Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı'nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Hilton Otel'deki resepsiyona Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, AK Parti Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Bilkent Üniversitesi Kurucusu İhsan Doğramacı, Türkiye Emekli Subaylar Derneği Başkanı Emekli Tümgeneral Rıza Küçükoğlu, İhlas Holding Ankara Medya

Grup Başkanı Nuri Elibol, İhlas Haber Ajansı Ankara Haber Müdürü Behçet Aksoy, TGRT Ankara Temsilcisi Murat Odabaş, Türkiye Gazetesi Haber Müdürü Akif Bülbül, ATO Başkanı Sinan Aygün ve çok sayıda davetli katıldı.

AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı olarak Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü belirlemesi ile ilgili soruları cevaplandıran Demirel, Benim endişelerim sistemledir. Bu parlamentoda seçici heyet ile millet farklı. Benim istediğim şey cumhurbaşkanını meclisin değil halkın seçmesidir. Eninde konunda o olacaktır. Bu defa olabilseydi daha iyi olurdu" dedi.

Bir gazetecinin 'Millet iradesi yansımamış mıdır?' sorusu üzerine ise Demirel, milletin iradesinin Fransa'da olduğu gibi milletin sandık başına gitmesi ile gerçekleşebileceğini söyledi. Demirel, "Millet muhtarını, milletvekilini, belediye başkanını seçerken; kendi başkanını seçememiş, böyle bir şey olmaz. Bunun modası geçmiştir. Bundan sonraki seçimde inşallah o olur. Ben işin prensibindeyim, kişilerle alakam yok" şeklinde konuştu.

Gül'ün eşinin başörtülü olmasıyla ilgili bir soruya ise Demirel, "Onlar hiç benim meselem değil' karşılığının verdi. Gül'ün adaylığının 'olumlu mu olumsuz mu?' olduğunun sorulması üzerine ise Demirel şunları kaydetti:

"O hangi kıstasa baktığına bağlı. Hayırlı olsun. Benim diyeceğim budur. Sayın Gül bugün cumhurbaşkanı mıdır? Adaydır, ama siz cumhurbaşkanı muamelesi yapıyorsunuz. Demek ki aday olduğu takdirde seçilmesi de garanti oluyor. Bu ne biçim seçim oluyor. Türkiye'deki gariplik bu. Seçim dediğinizde adaylar çıkar ortaya, bunlardan birisi seçilir. Buradaki olay seçim olayı değil, tasdik olayı. Yani iktidar partisinin ortaya koyduğu adayı iktidar partisinin grubu tasdik edecektir. Bu doğru değil. Nijerya'da dahi

halkın cumhurbaşkanı seçtiği bir dünyada Türkiye'de cumhurbaşkanı halk seçse iyi olur, seçecek bir gün."

Emekli Orgeneral Tolon ise, Gül'ün adaylığı ile ilgili olarak, meselenin kişilerin isimleri olmadığını ve kendisinin zihniyet üzerinde durduğunu söyledi. Tolon, "Ben bir zihniyet üzerinde duruyorum. Eğer zihniyet toplumun 14 Nisan'da kabul etmediği, reddettiği tarzdaki bir isimdeyse o zaman uygun olmaz. Ancak zihniyet o olmazsa uygun olacaktır" dedi.

Bakan Şener ise, Gül'ün CHP ve Anavatan Parti'sini ziyaretlerinde yanında bulunduğunu hatırlatarak, her iki partinin genel başkanlarından adaylığı için destek istediğini söyledi. Şener, "Karşılıklı iyi niyete dayalı bir görüşme oldu. Faydalı olmuştur" şeklinde konuştu.

Resepsiyonda bir konuşma yapan Muratlı ise, Irak'ta bir yangın olduğunu ve Irak'a barışın gelmesini istediklerini söyledi.

(MÜG-MÜG-MEF-Y)