'Irak Türkleri' Yalova'da Konuşuldu

'Irak Türkleri' Yalova'da Konuşuldu

Yalova Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği Tarafından Düzenlenen "Tarihi Belgeler Işığında Irak Türkleri" Başlıklı Panelde Kuzey Irak'ta Yaşanan Gelişmeler Masaya Yatırıldı.

'Irak Türkleri' Yalova'da Konuşuldu

Yalova Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği tarafından düzenlenen "Tarihi Belgeler Işığında Irak Türkleri" başlıklı panelde Kuzey Irak'ta yaşanan gelişmeler masaya yatırıldı.

Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen konferansa Mimar Sinan Üniversitesi'nden Prof. Dr. Suphi Saatçi, Bilkent Üniversitesi'nden Doç. Dr. Hasan Ünal, Irak Türkmen Cephesi Musul Başkanı Adil Selvi, Irak Türkmen Cephesi Telafer Başkanı Yaşar Abdullah ve Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez konuşmacı olarak katıldı. Konferansta söz alan Irak Türkmen Cephesi Musul Başkanı Adil Selvi, "Irak'taki Türk nüfusu çok zor şartlarda hayat mücadelesi vermektedir. Yiyecek, su ve elektrik gibi hayati ihtiyaçların teminin de bile çok büyük aksaklıklar yaşanmaktadır. Bizler her sabah işlerimize giderken eşlerimiz ve çocuklarımızla helalleşip yola çıkıyoruz" dedi.

Selvi'nin ardından konuşan Irak Türkmen Cephesi Telafer Başkanı Yaşar Abdullah ise, daha çok Telafer'deki duruma değinerek, "Telafer, Kuzey Irak'ta en büyük Türk nüfusun yaşadığı bölgedir. Ayrıca burası Türkiye ve Suriye sınırlarına yakınlığı nedeniyle de startejik bir öneme sahiptir. Telafer'deki Türkler, Kuzey Irak'ın genelinde olduğu gibi burada da çok zor şartlar altındadır" şeklinde konuştu.

AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez ise, Ortadoğu'nun suyunu karşılayan Dicle ve Fırat nehirleri üzerine Ilısu Barajı'nın vakit kaybedilmeden kurulması gerektiğini belirterek, "Dicle ve Fırat nehirleri üzerine Ilısu Barajı bir an önce yapılmalıdır. Bunu yaptığımız zaman Kuzey Irak'ı ve daha sonrasını sulayacak olan suyun başını tutmuş oluruz. Ama hakim güçler bu barajın yapılmaması için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Hatta bunu AB müktesebatına bile koydular. Konu AB'ye gelmişken bir şeyi daha söylemek istiyorum. Ben bu ülkenin AB'ye ihtiyacı olduğunu ve Türkiye'nin AB ile olumlu bir yol haritasının olacağına inanmıyorum. Artık yaşlı Avrupa güç kaybetmiş, ABD irtifa kaybetmiştir. Dünyanın merkezi doğuya kaymaktadır. Güneş doğudan yükselmektedir ve Türkiye'nin istikbali doğudadır ve özellikle Türk dünyasındadır. Ortadoğu'da ve özellikle Kuzey Irak'ta çok büyük bir oyun kurgulanıyor ve küresel güçler bu oyunun her aşamasını, pazılın her parçasını teker teker yerine koyuyorlar" dedi.

Geçtiğimiz günlerde Erbil ve Kerkük'ü ziyaret ettiğini de söyleyen Çömez, "Buraya giderken yolda birçok Kürt aşiretin temsilcileri ile görüştüm. Hepsinin Türkçe konuştuklarını ve Türkiye'ye hiçbir husumet beslemediklerini gördüm. Türkiye'de ısrarlı bir şekilde Kuzey Irak'taki Kürt nüfusa bir Kürt karşıtlığı güdülüyor. Bu son derece yanlış. Benim ülkemde yaşayan Kürt kökenli Türk vatandaşlarının akrabaları var orada. O nedenle olaylara bu açıdan bakmak lazım ve asıl habis niyetleri Barzani ve çetesinin taşıdığını, arkasına ABD ve İngiltere'yi aldıklarını da bilmek lazım. Bugün Kandil dağı ve çevresinde barınan 4 bin teröristin arkasında Barzani ve Talabani vardır. Bugün Kuzey Irak'ta iş yapan Türk işadamlarına PKK'lı teröristleri çalıştırmaları ve onlara maaş vermeleri yönünde baskı yapılmaktadır" ifadelerini kullandı.

Konferansta Mimar Sinan Üniversitesi'nden Prof. Dr. Suphi Saatçi ile Bilkent Üniversitesi'nden Doç. Dr. Hasan Ünal da, Kuzey Irak ve buradaki Türk nüfusu hakkında bilgiler verdi.

(SÇ-OK-OK-Y)