Irak'tan Cumhurbaşkanı Gül'ün Açıklamalarına Destek

Irak'tan Cumhurbaşkanı Gül'ün Açıklamalarına Destek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ABD Ziyareti Öncesinde Uçakta Yaptığı 'Irak, PKK'yı Kuzey Irak'tan Çıkarsın, Bölgeye 10 Kat Yardım Yaparız' Açıklamalarına Irak'tan Destek Geldi. Irak'ın Ankara Büyükelçisi Sabah Umran, "Türkiye ile Bütün Alanlarda İşbirliğine Hazırız. Cumhurbaşkanı Gül'ün Açıklamalarını Memnuniyetle Karşıladık. İşbirliğinden Her Zaman Memnuniyet Duyarız" Dedi.

Irak'tan Cumhurbaşkanı Gül'ün Açıklamalarına Destek
10.01.2008 21:13 | Son Güncelleme: 10.01.2008 21:13

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ABD ziyareti öncesinde uçakta yaptığı 'Irak, PKK'yı Kuzey Irak'tan çıkarsın, bölgeye 10 kat yardım yaparız' açıklamalarına Irak'tan destek geldi. Irak'ın Ankara Büyükelçisi Sabah Umran, "Türkiye ile bütün alanlarda işbirliğine hazırız. Cumhurbaşkanı Gül'ün açıklamalarını memnuniyetle karşıladık. İşbirliğinden her zaman memnuniyet duyarız" dedi.

Sudan'ın Milli Günü dolayısıyla Swiss Otel'de bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona, çok sayıda büyükelçinin yanısıra, eski TBMM Başkanı Bülenç Arınç ve eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da katıldı. Gecede Sudan'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed El Hasan Ahmet El Haj, konukları kapıda karşıladı. Geceye katılan Irak'ın Ankara Büyükelçisi Sabah Umran, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ABD ziyareti öncesinde uçakta yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Gül'ün, Irak hükümetinin PKK terör örgütünü

Kuzey Irak'tan çıkarması halinde Türkiye'nin bölgeye yaptığı yardımları 10 katına çıkaracağı yönündeki açıklamalarıyla ilgili Büyükelçi Umran, "Türkiye ile tüm alanlarda işbirliğine hazırız bütün problemleri konuşabiliriz. Irak hükümeti PKK'yı terör örgütü olarak görüyor, bunu biliyor ve tüm terör olaylarını kınıyor" dedi. 'Cumhurbaşkanı Gül'ün Irak için yaptığı açıklamalara şaşırdınız mı?' şeklindeki bir soru üzerine Büyükelçi Umran, "Hiç süpriz değildi, şaşırmadık. Cumhurbaşkanının açıklamalarını

memnuniyetle karşıladık. İşbirliğinden her zaman memnuniyet duyarız. Biz de zaten bunun için burada bulunuyoruz" diye konuştu.

Geceye katılan eski TBMM Başkanı Bülenç Arınç, Sudan'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed El Hassan ile birlikte Sudan'ın Milli Günü dolayısıyla bir pasta kesti. Arınç, gazetecilerin hükümetin 2008 yılı eylem planı hakkındaki sorularına ise yanıt vermedi.

(DUY-OK-Y)

Kaynak: İHA

title