Irak'taki Yerel Seçimlere Güvenlik Engeli

Irak'taki Yerel Seçimlere Güvenlik Engeli

Irak Başbakanı Nuri El-maliki, Bu Yılın Ekim Ayında Yapılması Hedeflenen Yerel Seçimlerin, Ülke Çapındaki Şiddet ve Güvenlik Endişesini Göz Önüne Alarak Muhtelif Zamanlarda Yapılacağını Duyurdu.

Irak'taki Yerel Seçimlere Güvenlik Engeli
19.05.2008 16:49 | Son Güncelleme: 19.05.2008 16:49

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, bu yılın Ekim ayında yapılması hedeflenen yerel seçimlerin, ülke çapındaki şiddet ve güvenlik endişesini göz önüne alarak muhtelif zamanlarda yapılacağını duyurdu.

Konuyla ilgili başkent Bağdat'ta gazetecilere açıklamalarda bulunan Maliki, başında bulunduğu iktidarın, mahalli seçmenlerin güvenliğinin sağlanması için yoğun çaba sarf ettiğini söyleyerek, şartların oluşması için ellerinden gelen tüm gayreti gösterdiklerini ifade etti. Ülkedeki güvenlik sorunu ile birlikte seçim usulsüzlüklerinin de önüne geçilmesi için İl Meclisi seçimlerinin değişik zamanlarda gerçekleşeceğini kaydeden Başbakan Maliki, bu kararın seçimlerin sağlıklı bir ortamda tarafsız şekilde yapılması için alındığını vurguladı.

Başbakan Maliki'nin, hükümetin aldığı bu kararı BM Irak Özel Temsilcisi Steffan de Mistura ile de paylaştığı öğrenildi.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, açıklamalarının ardından bugün öğleden sonra başkentten ayrılarak, ülkenin kuzeyindeki Musul'da asi gruplara ve terör örgütlerine yönelik devam eden operasyonları yakından takip etmek üzere bu kente geçti.

Maliki, şu sıralar Musul'a bağlı Türkmen yerleşim merkezi Telafer'de bir dizi incelemelerde bulunuyor.

(SK-NO-NO-NÇ-D)

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title