Irak'taki 4. Petrol ve Gaz Arama İhalesi

(TPAO) Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Besim Şişman, Irak'taki 4.petrol ve gaz arama ihalesinde Basra petrol sahasının ihalesini kazanmalarına ilişkin, ihaleyi istedikleri şartlarda aldıklarını belirterek, "Bizim için çok önemliydi."

Irak'taki 4. Petrol ve Gaz Arama İhalesi
31.05.2012 09:52 | Son Güncelleme: 31.05.2012 09:52

Nazmi Akyol - Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı

(TPAO) Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Besim Şişman, Irak'taki 4. petrol ve gaz arama ihalesinde Basra petrol sahasının ihalesini kazanmalarına ilişkin, ihaleyi istedikleri şartlarda aldıklarını belirterek, "Bizim için çok önemliydi. Bu anlamda biz 4. ihaleden alacağımızı aldık" dedi.

Irak Petrol Bakanlığı'nın petrol ve gaz arama ve üretimi geliştirme çalışmaları çerçevesinde dün başlatmış olduğu 4. ihalede Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Basra petrol sahasının ihalesini kazanarak Irak'taki 5. işini aldı.

Besim Şişman, ihaleye ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, ihalenin ekonomik şartlarının oldukça ağır olduğunu, girdikleri ihalede kendilerinden başka teklif veren çıkmadığını, beklentilerini karşılayacak tatmin edici bir fiyatla ihaleyi kazandıklarını ve 4. ihalede alacaklarını aldıklarını belirtti.

Kuveytli Kuwait Energy ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dragon Oil ile beraber Kuwait Energy operatörlüğünde yüzde 30'luk bir hisseyle ihaleye katıldıklarını dile getiren Şişman, "Aldığımız 9 No'lu Blok petrol blokuydu. Başka teklif veren olmadı. Bizim teklif kabul edildi. Zarfın (Bakanlığın fiyat önerisi) açılmasına gerek olmadı. Ama bizim teklifimiz de oldukça iddialı ve iyi bir teklif idi. Zarfın açılmamış olması bazen üzücüymüş gibi gözükebilir. 'Acaba daha yüksek bir teklif versek nasıl olurdu-' diye. Ama bu bizi son derece tatmin eden bir fiyat oldu. Dolayısıyla zarfın açılmamış olması bizi üzmedi. Varil başına 6,24 dolarlık bir hak ediş alacağız. Ben 'en azından bir-iki teklif buraya çıkar' diye düşünüyordum. Ama bir tek bizim teklif vermemiz bizim açımızdan çok iyi oldu. Rekabetçi olmamış oldu. Biz istediğimiz şartlarda ihaleyi aldık diyebilirim" şeklinde konuştu.

İhalesini aldıkları sahanın özelliklerinin sorulması üzerine Şişman, Basra petrol sahasının (9 No'lu blok) 900 kilometrekarelik büyük bir blok olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Türkiye'deki şartlarla kıyasladığınız zaman devasa ölçekler. Ama buradaki diğer bloklarla kıyasladığınız zaman çok büyük değil. Ama buranın avantajı İran'ın devamı olan bir petrol sahası olması. Daha garantili olması. Dolayısıyla bizim için çok önemliydi. Bu anlamda biz 4. ihaleden alacağımızı aldık."

-"Aldığımız ihale şu ana kadar Irak'ta aldığımız 5. iş"

TPAO'nun Basra petrol sahası ihalesini almasıyla Irak'ta aldığı petrol ve gaz sahalarının sayısını 5'e çıkarmış oldu.

Daha önce 2 gaz ve 2 petrol sahasında işe devam ettiklerini dile getiren Şişman, "Mansuriye gaz sahasında operatör olarak devam ediyoruz. Biz operatör olduğumuz Mansuriye'de çok iddialıyız. Arkadaşlarımızın hakikaten çok titiz teknik çalışmaları sonucunda hesabımızın üzerinde bir karlılıkla orayı bitireceğiz. Biz buna yürekten inanıyoruz. Burası için de aynı şey olacak. Bu bizim 5. projemiz oluyor Irak'ta. Bu azımsanacak bir rakam değil. İnşallah bunların getirisi de hem şirketimiz hem de ülkemiz için hemde Irak için hayırlı olur" dedi.

-"3 milyar dolarlık yatırımın yüzde 30'nu TPAO üstlenecek"-

Şişman, daha önce Irak'ta devam etmekte 4 proje için aşağı yukarı 25 milyar dolar civarında toplam bir yatırım işletme masrafı olacağını, en son ihalesini aldıkları saha için ise 150 milyon dolarlık ilk yatırım yapacaklarını belirtti.

Daha sonra 20-25 yıllık süre boyunca 3 milyar doların üzerinde bir yatırım masrafının düşünüldüğünü anlatan Şişman, bunun yüzde 30'nun TPAO'nun yükümlülüğünde olduğunu ifade etti.

- BAĞDAT

Kaynak: AA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title