Irak'ta Terör Örgütü El Kaide'ye Karşı Sivil Ordu Oluşturuldu

Irak'ta Terör Örgütü El Kaide'ye Karşı Sivil Ordu Oluşturuldu

Irak'ta Güvenlik Konusundaki Sorunlara Sahva (Uyanış) Ordusu'nu Örgütleyerek Çözüm Bulan ABD, Örgütü "Endişeli Halk Organizasyonu" Olarak Tanımlıyor. Resmi Açıklamalarda Sivil Bir Hareket Olarak Tanımlanan Sahva Ordusu'nun Bağdat'ın Yaklaşık 10 Kilometre Uzağındaki Arab El Cubur Kasabasındaki Yönetim Binası, Düzenlenen Törenle Açıldı.

Irak'ta Terör Örgütü El Kaide'ye Karşı Sivil Ordu Oluşturuldu

Irak'ta güvenlik konusundaki sorunlara Sahva (Uyanış) Ordusu'nu örgütleyerek çözüm bulan ABD, örgütü "endişeli halk organizasyonu" olarak tanımlıyor. Resmi açıklamalarda sivil bir hareket olarak tanımlanan Sahva Ordusu'nun Bağdat'ın yaklaşık 10 kilometre uzağındaki Arab El Cubur kasabasındaki yönetim binası, düzenlenen törenle açıldı.

Kuran-ı Kerim'den ayetler okunarak başlatılan törene, ABD güçlerini temsilen Komutan Adgie ve çok sayıda Amerikan askeri de katıldı. Sahva Ordusu'nun Kumandanı General Mustafa, ordusunun Irak için güvenli bir gelecek anlamına geldiğini vurgularken, federal yapı içerisinde bu tür sivil güvenlik güçlerine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Konuşmasında, El-Kaide'ye karşı savaştıklarını ve bu örgütü Arab El Cubur kasabasında yenilgiye uğrattıklarını söyleyen General Mustafa, ABD güçleriyle işbirliği yapmanın

önemini vurguladı. General Mustafa, "Sahva Ordusu, Sünni bölgelerde oluşturulmuştur, ama yapı itibariyle Sünniler'i de Şiiler'i de kapsar. Bu ordu, tüm Irak için güvenlik demektir. Amaç Sünni-Şii demeden, ülkenin güvenliğini sağlamaktır. Bu bölgede, Mehdi Ordusu'nu saf dışı ederek kontrolü sağladık. Sünni-Şii ayırımı yaparak, ülkemizde iki kutup oluşturmaya çalışan herkesin düşmanıyız. Sahva Ordusu olarak, hükümetle birlikte çalışma kararı aldık. Ne var ki, var olan hükümetin bizi temsil ettiğine

inanmıyoruz. Amerikan askerleriyle bir anlaşmamız var, fakat ülkemin kendi ordusuyla böyle bir şey yok. Şu ana kadar Irak Hükümeti'nden herhangi bir destek görmedik" diye konuştu. Sahva Ordusu'nun askerleri, sarı-kırmızı trafik yeleklerinden tanınıyor.

Pek çoğu henüz çocuk denebilecek yaşta olan askerler, ağır silahları ve söz konusu yelekleriyle Mehdi Ordusu'na karşı savaşmakta. Hor Ricap bölgesinden Şeyh Ali Mecit gibi Sünni liderlerin yardımıyla oluşturulan ordunun, gelecekte Şii ağırlıklı parlamentoda bir dengeleme unsuru olabileceği düşünülüyor.

Çok uluslu askeri kuvvetlerin, Arab El Cubur'un dışında da Sahva Ordusu'ndan terörle mücadele konusunda destek beklediğini ifade eden komutan Adgie, Irak'ın geleceği için umutlu olduğunu söyledi.

"EL-KAİDE MİLİTANLARINI, HER NEREDE İSELER BULUP ÖLDÜRECEĞİZ"

ABD'li komutan Adgie, "El-Kaide, bu bölgede geri püskürtüldü. Sahva, bu terör örgütüne karşı büyük başarı elde etti. Bu yönetim binasını da, burada güvenliğin sağlandığını düşündüğümüz için açıyoruz. Sahva hareketiyle ilgili hiç tasalanmıyorum. Onlar bizim ortağımız. Yardımları olmadan bütün bunları yapmamız mümkün değildi. Askerlerimin hayatlarını kurtardılar. Sahva Ordusu, bölgenin güvenliğini sağlamamız konusunda büyük destek vermekte. Biz, Irak'ta savaşmaya devam edeceğiz. El-Kaide militanlarını, her

nerede iseler bulup öldüreceğiz" dedi.

Saddam Hüseyin'in oğlu Uday'ın Arab El Cubur'daki at çiftliğini karargah haline getiren birliği ile birlikte 7 aydır bölgede olan ABD güçlerine mensup yüzbaşı Whitehead, bölgedeki sivil yaşamın normalleşmesi için büyük çaba sarf ettiklerini ifade etti. Kasaba için bir su arıtma tesisini finanse ettiklerini söyleyen yüzbaşı, bölgede Eylül ayı ortasından bu yana yaptıkları operasyonlarda 260 El Kaide militanını ele geçirdiklerini söyledi. Yüzbaşı Whitehead, "El Kaide liderlerinden birini ele

geçirdiğimizde, birkaç gün içinde yerini, yenisinin aldığını görüyorduk. Biz de, bu hıza ayak uydurduk. Buraya ilk geldiğimizde, kimse evinden çıkamıyordu. İnsanlar terörden usanmış, korku içinde yaşıyorlardı. Şimdi artık yollarda çocuklar koşup oynuyor" diye konuştu. Dışarıda halen az sayıda da olsa teröristin var olduğunu belirten yüzbaşı, düzenli olarak teröristlerin yaklaşabileceği kuzey bölgesinin bombalandığını söyledi.

(AT-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA