Irak'ta Şiiler'den Misilleme

Irak'ta Şiiler'den Misilleme

Irak'ın Başkenti Bağdat'ın Şii Mahallesine Karşı Düzenlenen ve 145 Kişinin Ölümüne Neden Olan Saldırılardan Sonra Şiiler'den Misilleme Saldırıları Sürüyor.

Irak'ta Şiiler'den Misilleme

Irak'ın başkenti Bağdat'ın Şii mahallesine karşı düzenlenen ve 145 kişinin ölümüne neden olan saldırılardan sonra Şiiler'den misilleme saldırıları sürüyor.

Sünni, Şii ve Kürt liderler de halka sükunet çağrısı yaptı.

Azamiye'deki Ebu Hanife Camii'ne 10 havan mermisi atılırken, Müslüman Alimlar Birliği adlı sünni merkeze karşı da 8 havan mermisi fırlatıldı.

Şii lider Abdül-Aziz El-Hakim, Kürt kökenli devlet başkanı Celal Talabani ve Sünni devlet başkan yardımcısı Tarık el Haşimi ile, ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad, acilen biraraya geldiler.

Toplantının ardından televizyonda, Sünni, Şii ve Kürt 3 Iraklı liderin ortak açıklaması yayımlandı. Açıklamada halka sükunet çağrısı yapılırken siyasetçilerden de mezhep çatışmasını durdurma yönünde çaba sarfetmeleri istendi. Açıklamada, Bağdat'ta masum sivillerin korunması amacıyla güvenlik planlarının değiştirileceği de ifade edildi.

Irak İçişleri Bakanlığı'ndan Cihad El Cuburi'nin Irak Televizyonu'na yaptığı açıklamaya göre, Sadr semtindeki saldırıda, 6 araçta 100'er kilo bomba patladı. Daha önceki haberlerde El Cuburi'nin, park halindeki 6 araçta yarımşar ton bombanın infilak ettiğini açıkladığı belirtilmişti.

Sadr semtinde 160 kişinin yaşamına mal olan bombalı saldırıda, 257 kişi de yaralandı.