Irak'ta Şiddet Yaşanan Bölgelerde Baskınlar Düzenlendi

Irak'ta Şiddet Yaşanan Bölgelerde Baskınlar Düzenlendi

Irak'ta Başbakan Nuri El Maliki'nin Talimatıyla Başlayan Sıkı Güvenlik Önlemleri Çerçevesinde Düzenlenen Operasyonlarda En Az 50 Kişinin Gözaltına Alındığı Açıklandı.

Irak'ta Şiddet Yaşanan Bölgelerde Baskınlar Düzenlendi

Irak'ta Başbakan Nuri El Maliki'nin talimatıyla başlayan sıkı güvenlik önlemleri çerçevesinde düzenlenen operasyonlarda en az 50 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Irak hükümet kaynakları, Başbakan Maliki'nin talimatıyla şiddet olaylarının yaşandığı bölgelerde başlatılan operasyonlar çerçevesinde 50'den fazla kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Irak güvenlik güçleri ile ABD askerlerinin Amara Valisi'nin evine ortak operasyon düzenledikleri ve çoğu valinin koruması olan 30 kişinin yakalandığı ifade edildi. Irak'ın Sesi Haber Ajansı'na konuşan bir yetkili, valinin baskın sırasında evde olmadığını ve yakalanamadığını ifade etti.

Öte yandan Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdel Kerim Kalaf, Irak güvenlik güçlerinin Amara İl Genel Meclis Başkanı'nın da aralarında olduğu 4 İl Genel Meclis üyesini gözaltına aldıklarını açıkladı. Ülkenin güneyindeki Basra'da da benzer bir operasyon çerçevesinde 15 kişinin gözaltına alındığı, ülke genelindeki operasyonlarda gözaltına alınanların sayısının 50'yi geçtiği kaydedildi.

Başkent Bağdat'ın 390 kilometre güneyindeki Amara, güneydeki Basra ve çeşitli yerlerde düzenlenen operasyonların, Başbakan Nuri El Maliki tarafından Haziran ayının başlarında verilen talimatla başlayan, Irak'ta şiddet olaylarının yaşandığı bölgelerdeki sıkı güvenlik önlemlerinin bir devamı niteliğinde olduğu kaydedildi.

(DPA-OYK-OYK-OK-D)