Irak'ta Şiddet Olayları

Irak'ta Şiddet Olayları

BM Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilcisi Kobler, Irak'ta onlarca kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıları kınadı

Irak'ta Şiddet Olayları

BM Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilcisi Martin Kobler, Irak'ta terörün, umutlu bir gelecek kurmak isteyen sivil halkı hedef aldığını belirterek, saldırıları kınadı.

Kobler, Irak'taki şiddet dalgasının giderek büyümesi üzerine yaptığı yazılı açıklamada, hükümet yetkililerinin bu saldırıları önlemesi gerektiğini aktararak, "Iraklı yetkililere bir kez daha şiddet olaylarının önlenmesi ve sivil kayıpların engellenmesi için gerekli önlemleri almaları çağrısı yapıyorum" ifadesini kullandı.

Saldırıların bir kez daha "umutlu bir gelecek" kurmak isteyen sivilleri hedef aldığını vurgulayan Kobler, futbol sahaları, kafeler gibi insanların sosyalleştikleri mekanların hedef seçilmesinin sosyal dokuya da zarar verdiğini kaydetti.

Irak'ta dün, halkın yoğun şekilde bulunduğu mekanlarda düzenlenen bombalı saldırılarda onlarca kişi hayatını kaybetmişti. Ülke genelindeki saldırılarda geçen ay 761 kişi, mayıs ayında ise bin 45 kişi yaşamını yitirmişti. - New York

Kaynak: AA