Irak'ta Savaş Battaniye Sektörüne Yaradı

Irak'ta Savaş Battaniye Sektörüne Yaradı

Türkiye'de Tekstil, Deri ve Battaniye Sektörlerinde Adından Söz Ettiren ve Bu Sektörlerde Türkiye'nin İhtiyaç ve Üretiminin Neredeyse Tamamını Karşılayan Uşak'ta İşletmeler Tam Kapasite ile Çalışıyor.

Irak'ta Savaş Battaniye Sektörüne Yaradı
04.02.2007 16:45 | Son Güncelleme: 04.02.2007 16:45

Türkiye'de tekstil, deri ve battaniye sektörlerinde adından söz ettiren ve bu sektörlerde Türkiye'nin ihtiyaç ve üretiminin neredeyse tamamını karşılayan Uşak'ta işletmeler tam kapasite ile çalışıyor.

Türkiye'de tekstil ve battaniye üzerine en fazla üretim ve ihracatın Uşak'tan yapıldığını ifade eden Uşak Tekstil Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Hazim Sesli, "Türkiye'de battaniye üretimi ve ihtiyacının yüzde 98'i Uşak tarafından karşılanıyor. Bu üretimin yüzde 70'i ihraç ediliyor. Geriye kalan yüzde 28'lik kısım Türkiye iç pazarında satılıyor" dedi.

Uşak'ta yılda 12-13 milyon adet battaniye üretildiğini anlatan Sesli, şöyle konuştu: "Uşak'ta iki çeşit battaniye üretiliyor ve iki ayrı şekilde ihracat yapılıyor. İlki, 1. dünya ülkelerine yapılan üretim ve ihracat, ikincisi de 2. dünya ülkelerine yapılan üretim ve ihracat . Birinci dünya ülkeleri dediğimiz kısım Amerika ve Avrupa ülkelerinin tamamını kapsıyor. Buralara yüzde 70 ihracat oranının yüzde 30'unu gönderiyoruz. Bu yılda 4 milyon adet battaniye yapıyor. Bu da 35 milyon dolarlık bir ihracat demek. İkinci dünya ülkeleri dediğimiz Irak başta olmak üzere Ukrayna, Balkan ülkeleri, Suriye ve Cezayir gibi ülkelere yapılan ihracat ise yüzde 40 oranında. Yaklaşık olarak yılda 8 milyon battaniye bu ülkelere ihraç ediliyor ve 40 milyon doları bulan bir ihracat bedeli ortaya çıkıyor. İhracat gelirlerinin tamamı Uşak ekonomisine katılıyor. Türkiye üretiminin yüzde 28'i de Türkiye iç pazarında satılıyor, 60 milyon dolarlık bir iç pazar geliri sağlanıyor."

IRAK, UŞAK İÇİN CİDDİ BİR PAZAR

Uşak battaniyesinin son yıllarda en fazla gönderildiği ülkelerin başında Irak'ın geldiğini belirten Sesli, şöyle konuştu: "Irak'ta savaş Uşak'ta battaniye sektörüne önemli ölçüde hareketlilik getirdi. Irak'ta yaşanan savaş nedeniyle burada oluşan battaniye ihtiyacı ve talep için birçok firma daha önce düşürdüğü kapasitesini yeniden artırdı. Irak, Uşak için çok önemli bir pazar oldu. Uşak'tan Irak'a yılda 3 milyon adet battaniye gidiyor. Savaş nedeniyle yıkılan ve harap olan şehirlerde insanlar ısınmak için battaniyeyi tercih ediyor. Ancak zaman zaman Bağdat ve Zaho arasında güvenlik sorunu yaşıyoruz"

Battaniye sektörünün pazar açısından sürekli değişiklikler yaşadığını ve bu nedenle zor bir sektör olduğunu anlatan Hazim Sesli, battaniye üreticisinin kendisini yenilemek zorunda olduğunu söyledi.

Pazarlara değişik girmek ve kendini kabul ettirmek zorunluluğunun her zaman olduğunu anlatan Sesli, şöyle konuştu: "Kendisini yenileyen firmalar ayakta kalır. Sürekli geleceğe yatırıp yapılmalı ve yenilikler takip edilmelidir. Rekabet ortamında güçlü olmazsanız kazanamazsınız. Uşak'ta 50 üzerinde battaniye üreten firma var. Bunlardan 25 tanesi yurt dışına ihracat yapıyor. Battaniye sektörü yüzde yüz kapasite ile çalışıyor. Bir zamanlar en önemli sektör olarak bilinen dericilik sektörünün bile önüne geçmiş durumdadır."

(KY-YK-HO-Y)

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title