Irak'ta Sahva Güçleri Yeniden Yapılandırılıyor

Irak'ta Sahva Güçleri Yeniden Yapılandırılıyor

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin Görevlendirdiği Irak Yükseköğretim Bakanlığı'na Bağlı Milis Güçlerin Silahsızlandırılması ve Yeniden Yapılandırılması Komisyonu, Sahva (Uyanış) Güçlerinin Silahsızlandırılması ve Meslek Eğitimi Alması Konusunda Çalışmalarda Bulunacak.

Irak'ta Sahva Güçleri Yeniden Yapılandırılıyor

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin görevlendirdiği Irak Yükseköğretim Bakanlığı'na bağlı Milis Güçlerin Silahsızlandırılması ve Yeniden Yapılandırılması Komisyonu, Sahva (Uyanış) güçlerinin silahsızlandırılması ve meslek eğitimi alması konusunda çalışmalarda bulunacak.

Irak Yükseköğretim Bakanlığı'nda görevli İbrahim Hüseyin El Rubeyi başkanlığında Kerkük'e gelen komisyon üyeleri, konuyla ilgili Kerkük Valisi Abdurrahman Mustafa, Kerkük Vali Yardımcısı Rekan Said ile görüşmelerde bulundu. Görüşmelerde Bağdat'tan heyetle beraber gelen ABD kuvvetleri de gözlemci olarak hazır bulundu. Görüşmelerin ardından basın açıklaması düzenleyen Vali Mustafa, Sahva güçlerinin görev yaptıkları bölgelerde güvenliği sağlanmalarının ardından kendileri için açılacak meslek edindirme kurslarına katılacaklarını söyledi. Mustafa, "İşsiz insanlarımıza çeşitli meslek gruplarında eğitimler vererek onlara çeşitli bölgelerde iş imkanı sunacağız. Bu projenin sunulmasından duyduğumuz memnuniyeti dile getirmek istiyorum. Ayrıca başbakanın bu projeye ödenek ayırdığını da belirtmek isterim. Fakat bu ödeneğin miktarı konusunda henüz bir bilgimiz yok. Bu proje ile Irak genelinde Sahva hareketinde görevli 87 bin üyeye eğitim verilecektir" dedi. Mustafa, proje ile Sahva güçlerinin bulundukları bölgelerde görevlerinin sona ermesinin ardından devlete yönelik bir tehdit oluşturmalarının engellenmesinin hedeflendiğini söyledi.

Bu projeye hükümetin yanı sıra ABD güçlerinin de maddi destek sağlayacağı belirtiliyor. ABD güçlerinin desteği ile ilk olarak El Anbar'da oluşturulan Sahva güçleri Irak'ın Bağdat, Kerkük, Bakuba, Tikrit ve son olarak Mehdi Ordusu ve güvenlik güçleri arasında meydana gelen çatışmaların ardından Basra'da oluşturuldu. Sahva güçlerinin çoğunluğu Sünni Araplar'dan oluşuyor.

(AH-MK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA