Irak'ta Resmi Dillerin 5'e Çıkması

Irak'ta Resmi Dillerin 5'e Çıkması

ITC Başkanı Salihi: ''Türkmenler, Asuriler ve Süryaniler yasa sayesinde bölgelerinde kendi dillerinde eğitim veren okullar açabilecek, yüksekokul ve fakültelerinde eğitim alma hakkına sahip olacaklar''

Irak'ta Resmi Dillerin 5'e Çıkması

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşad Salihi, Türkmen, Asuri ve Süryanilerin yasa sayesinde bölgelerinde kendi dillerinde eğitim veren okullar açabileceğini, yüksekokul ve fakültelerinde eğitim alma hakkına sahip olacağını belirtti.

Salihi, yaptığı yazılı açıklamada bu yasayla azınlıkların yoğunlukta yaşadıkları bölgelerde kendi dillerini resmi olarak her yerde kullanacaklarını, bu sebeple çok mutlu olduklarını kaydetti. 

Gösterdikleri yoğun çaba sonucu çıkarılan yasanın çok önem arz ettiğini ifade eden Salihi, dilin Allah tarafından insanlara verilen bir hak olduğunu, kimsenin bu hakkı gözardı edemeyeceğini vurguladı.

Irak'ta yaklaşık 80 yıl önce "Yerel Diller Yasası" kapsamında Kerkük ve Erbil gibi şehirlerde Türkmence'nin resmi olarak kullanılabildiğini ancak zamanla yasaklandığına dikkati çeken Salihi, şunları kaydetti:

"Türkmenler, Asuriler ve Süryaniler yasa sayesinde bölgelerinde kendi dillerinde eğitim veren okullar açabilecek, yüksekokul ve fakültelerinde eğitim alma hakkına sahip olacaklar. Yasanın onaylanmasıyla birlikte Türkmenler bölgelerinde ayrıca kendi dillerinde kurslar, insan potansiyelini geliştiren her türlü eğitim kuruluşları açabilir. Türkmenlerin özellikle son dönemlerde yoğun şekilde şiddet olaylarının hedefi haline geldiği bu süreçte yasanın onaylanması manidardır. Anlamı çok önemlidir bizim için."

Bu arada Irak Parlamentosu'nda görev yapan Kürdistan Listesi Milletvekili Lane Muhammed AA'ya yaptığı açıklamada kabul edilen yasayla Kürtçe ve Arapça'nın Irak'ın tamamındaki resmi kurumlarda, trafikte, para, pasaportlarda kullanılmasına imkan tanıyan yasanın memnunuyet verici olduğunu söyledi. Muhammed,  Türkmence, Süryanice ve Asurice dillerinin de bölgelerde kullanılacak resmi diller olarak kabul görülmesinin Irak'ın geleceği için olumlu olduğunu söyledi. 

Parlamento tarafından kabul edilen kanunun cumhurbaşkanlığı tarafından onaylandıktan sonra, resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe gireceğini belirten Muhammed, Kürtçe'nin bugüne kadar yalnızca IKBY'deki Erbil, Süleymaniye ve Duhok'ta resmi olarak kullanıldığını, bundan sonra Irak'ın tamamında kullanılacağını dile getirdi.  

Yazar Prof. Dr. Şefik Qezaz de Kürtçe'nin Arapça'nın yanı sıra Irak'ın tamamı için resmi dil olarak kabul edilmesinin çok önemli bir gelişme olduğunu kaydetti. Bağdat hükümetinin söz konusu yasanın gereklerini yerine getirmemesi ihtimali olduğuna dikkati çeken Qezaz "Anayasa'nın 140. maddesi hala uygulanmadı, Kürtlerin tarihi Bağdat hükümetlerinin yerine getirmediği söz ve yasalarla dolu" dedi.

Baas rejiminin yıkılmasıyla birlikte Kürtçe yalnızca Bağdat'ta, Irak Hükümeti ve Irak Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitelerinde kendine yer bulmuştu. - Erbil