Irak'ta Polonya Askeri Karargahına Füze Saldırısı

Irak'ta Polonya Askeri Karargahına Füze Saldırısı

Irak'ın Güneyindeki Divaniye'de Konuşlanan Polonya Askeri Birliğine Bu Akşam Saatlerinde Füze Saldırısı Düzenlendi. Olayda Can Kaybının Olabileceği İfade Ediliyor.

Irak'ta Polonya Askeri Karargahına Füze Saldırısı

Irak'ın güneyindeki Divaniye'de konuşlanan Polonya askeri birliğine bu akşam saatlerinde füze saldırısı düzenlendi. Olayda can kaybının olabileceği ifade ediliyor.

Güvenlik kaynaklarının aktardığı bilgilere göre, işgal karşıtı bir grubun, başkent Bağdat'ın 180 kilometre güneyinde kalan Şii ağırlıklı Divaniye şehrindeki Polonya askeri karargahına Katyuşa füzesi ile saldırı düzenlediği bildirildi. Mühimmat deposu ve harekat amirliğinin bulunduğu bölgeye isabet eden füzelerin, karargahta geniş çaplı hasar oluşturduğu, saldırıda can kaybının yaşanmış olabileceği ifade ediliyor.

Saldırıya hedef olan koalisyon birliklerine bağlı Polonya askeri makamlardan şu ana kadar ölü ya da yaralı olup olmadığı konusunda henüz bir açıklama gelmedi.

Bugün benzer bir saldırı, başkent Bağdat'ta çok sıkı korunduğu bilinen Yeşil Hat'daki ABD askeri karargahına düzenlenmiş, havan topu ile gerçekleştirilen saldırıyı isyancı gruplar üstlenmişti.

Irak'ta koalisyon birliklerinin kontrolünde görev yapan Polonya birlikleri, bu saldırı ile birlikte son 1 haftada içinde 2 askerini birden kaybetti. Harekattan bu yana toplam 23 askerini saldırılarda yitiren Varşova yönetiminin, yaşananlardan ve Irak'ın içinde bulunduğu koşullardan endişeli olduğu vurgulanıyor.

(SK-EA-EA-SN-D)