Irak'ta Görüşmeler Tıkandı

Irak'ta Görüşmeler Tıkandı

Irak Hükümeti ile Sünni Direniş Grupları Yapılan Gizli Görüşmelerin, Amerikan Askerlerinin Geri Çekilmesi Konusunda Açık Bir Takvim Verilmemesi Nedeniyle Tıkandığı Bildirildi.

Irak'ta Görüşmeler Tıkandı

Irak hükümeti ile Sünni direniş grupları yapılan gizli görüşmelerin, Amerikan askerlerinin geri çekilmesi konusunda açık bir takvim verilmemesi nedeniyle tıkandığı bildirildi.

Ulusal Diyalog ve Uzlaşma Bakanlığı yetkililerinden Saad Yusuf el Muttalibi, 3 aydır ülke içinde ve dışında sürdürülen görüşmelere, 5 ya da 6 grubun katıldığını söyledi.

Grupların adını açıklamayan Muttalibi, bunlar arasında El Kaide ve Saddam Hüseyin yanlılarının olmadığını belirtti. Muttalibi, eski iktadar Partisi Baas'ın bazı üst düzey yetkililerinin görüşmelere katıldığını söyledi.

Muttalibi, direnişçi grupların ancak Irak'taki ABD liderliğindeki yabancı güçlerin geri çekilmesi konusunda bir takvim ilan edilince silahlarını bırakıp siyasi sürece katılacakları konusunda ısrar ettiklerini belirtti.

ABD yönetimi ve Irak hükümeti, yabancı güçlerin, Irak'tan çekilmesi için bir takvim ilan etmeyi reddediyor.

Muttalibi Irak hükümeti ile direnişçiler arasında federalizm ve 2005'te kabul edilen Anayasa'da belirlenen Irak'ın niteliği gibi konularda anlaşmazlık olduğunu da söyledi.

Başbakan Nuri el Maliki'nin üst düzey bir danışmanı, görüşmelerin yapıldığını doğruladı, ancak ayrıntı vermedi.