Irak'ta Enerji Sorunu

Irak'ta Enerji Sorunu

Irak'ta Başkent Bağdat ve Diğer Bölgelerdeki Enerji Sıkıntını Dile Getiren Amerikalı ve Iraklı Yetkililer, Irak Enerji Bakanlığı'nın Yeni Enerji Santralleri İnşa Edeceğini Belirtirken, Bu Sürecin 10 Yıldan Fazla Sürebileceğini İfade Ettiler.

Irak'ta Enerji Sorunu

Irak'ta başkent Bağdat ve diğer bölgelerdeki enerji sıkıntını dile getiren Amerikalı ve Iraklı yetkililer, Irak Enerji Bakanlığı'nın yeni enerji santralleri inşa edeceğini belirtirken, bu sürecin 10 yıldan fazla sürebileceğini ifade ettiler.

Basın toplantısı düzenleyen Amerikalı komutanlar ve Iraklı yetkililer, 24 saat süreyle elektrik sağlamanın zaman alacağını söylerken, okul ve hastane yapımının bölgede hızla ilerlediğini ifade etti. Basın toplantısında konuşan Amerikan ordusunda görevli General Jeffrey Darko, elektrik üretimi arttıkça ihtiyacın da arttığını belirterek, elektrik kesintilerinin önüne geçmek için Irak Enerji Bakanlığı'nın büyük bir elektrik santralinin yapımına hazırlandığını söyledi. Darko, elektrik santrallerinin

inşasının birkaç yıl alacağını belirtti.

Okul, hastane yapımı ve savaşta zarar görmüş binalarla ilgili konuşan Iraklı yetkili Tarık Seyhli de, "Teröristler ve kaçaklar, bakanlıkların boşalttığı zarar gören binaları kullanmaktadır. Bu binalar, savaş sırasında talan ve tahrip edildiği için terk edildi. Söz konusu boş binalar, sırtımızda bir yük olarak duruyor" dedi.

(AT-EA-EA-OK-D)