Irak'ta Bombalı Saldırı

Irak'ta Bombalı Saldırı

Irak'ın çeşitli kentlerinde bombalı araçlar ve yola yerleştirilen bombalarla saldırı düzenlendi.

Irak'ta Bombalı Saldırı

Irak'ın çeşitli kentlerinde düzenlenen bombalı saldırılarda ölenlerin sayısı 28'e çıktı.

Güvenlik kaynakları, saldırıların başkent Bağdat, Kerkük, Hille, Salahaddin, Musul ve Kerbela'da yapıldığını belirtti.

Kerkük'te bu sabah İmdat Polis Müdürlüğünü önünde ve müdürlüğün yakınındaki bir kavşakta park halindeki 2 bomba yüklü araçla düzenlenen saldırılarda 13 kişi hayatını kaybederken 56 kişi de yaralandı. Ölen ve yaralananların çoğunun polis olduğu belirtildi.

Irak'ta, işgalin yıldönümünde, Kerbela ve Kerkük başta olmak üzere ülke genelinde gerçekleştirilen eşzamanlı bombalı saldırılarda ilk belirlemelere göre 39 kişi öldü, 180'den fazla kişi de yaralandı.

Kerbela'da, bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda 13 kişinin hayatını kaybettiği, Kerkük'te ise yine bomba yüklü bir aracın polis karakolu yakınlarında infilak etmesi sonucu 7 kişinin öldüğü bildirildi. Ayrıca, Bağdat, Selahaddin, Hilla, Tikrit, Beici ve Felluce şehirlerinde de saldırılarda 19 kişinin öldüğü belirtildi.

Saldırılar, ABD'nin Irak'ı işgale başlamasının dokuzuncu yıldönümünde, Irak'ın Arap Ligi Zirvesi'ne hazırlandığı bir dönemde gerçekleşti. Bağdat, Saddam'ın 1990'da Kuveyt'i işgalinden bu yana ilk kez Arap Ligi zirvesine ev sahipliği yapacak.

MECLİS'TEN AÇIKLAMA GELDİ

Irak Milli Meclisi Başkanı Usame el Nuceyfi, bu sabah Irak'ın değişik yerlerinde düzenlenen bombalı saldırıların Arap Birliği zirvesinin Bağdat'ta yapılmasını engellemeyi hedeflediğini belirtti.

Milli Meclis Başkanı Usame el Nuceyfi, saldırılarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Irak'ı sarsan saldırıların bu ayın sonunda Bağdat'ta yapılacak Arap zirvesini ve Irak'taki siyasi krize çözüm bulmayı amaçlayan Genel Ulusal Konferansı engellemeyi hedeflediğini ifade etti.

El Nuceyfi, güvenlik güçlerinin bu tür terörist saldırıları engellemek ve Irak halkını korumak için sorumlu bir şekilde tedbirler alması gerektiğini vurguladı.

Bağdat, Kerkük, Hille, Salahaddin, Musul, Ramadi ve Kerbela şehirlerinde bu sabah düzenlenen 17 bombalı saldırıda 39 kişi hayatını kaybetti, 199 kişi yaralandı.

Kaynak: AA