Irak'ta ABD'li Sivil Toplum Kuruluşu Konvoyuna Saldırı

Irak'ta ABD'li Sivil Toplum Kuruluşu Konvoyuna Saldırı

Irak'ın Başkenti Bağdat'ta Bulunan Bir Yardım Kuruluşu Konvoyuna, Başkentin Batı Kesimlerinde Düzenlenen Saldırıda 3'ü Yabancı 1'i Iraklı Toplam 4 Kişinin Hayatını Kaybettiğini Açıkladı. Saldırıda Ölen Yabancılardan Birinin Kurum Çalışanı ABD'li Bir Kadın, Güvenlik Görevlilerinin Hırvat, Macar ve Irak Vatandaşı Olduğu İfade Edildi.

Irak'ta ABD'li Sivil Toplum Kuruluşu Konvoyuna Saldırı

Irak'ın başkenti Bağdat'ta bulunan bir yardım kuruluşu konvoyuna, başkentin batı kesimlerinde düzenlenen saldırıda 3'ü yabancı 1'i Iraklı toplam 4 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Saldırıda ölen yabancılardan birinin kurum çalışanı ABD'li bir kadın, güvenlik görevlilerinin Hırvat, Macar ve Irak vatandaşı olduğu ifade edildi.

ABD'li Ulusal Demokratik Enstitüsü adlı Irak'taki siyasi partileri destekleyen sivil toplum kuruluşunun Ortadoğu Direktörü Leslie Cambell, Irak'ın başkenti Bağdat'ta, kurumları adına çalışan ABD vatandaşı 1 kadın ve koruma görevlisi 3 kişinin uğradıkları saldırıda hayatını kaybettiğini açıkladı. Cambell, "Uluslararası güvenlik şirketi tarafından korunmakta olan kurumumuzun konvoyu, Bağdat'ın batısında silahlı saldırıya maruz kaldı. Saldırıda kurumumuz adına çalışan 1'i ABD'li kadın, güvenlik görevlisi Macar, Hırvat ve Iraklı toplam 4 kişi hayatını kaybetti" dedi.

Saldırıyı çok ciddi olarak yorumlayan Cambell, 2 kişinin de sağ olarak kurtulduğunu belirtti. Yaralananların isimleri açıklanmazken, Sünni Arap bloğu İslami Parti'nin Bağdat'ın Yarmuk bölgesindeki karargahına götürüldükleri ifade edildi. Cambell ve güvenlik kaynakları, koruma görevlilerinin Avustralyalı bir güvenlik şirketi olan Unity Resorurces Group adına çalıştıklarını kaydetti.

Öte yandan Iraklı güvenlik kaynakları, saldırıda Iraklı 6 güvenlik görevlisinin öldüğünü ve çok sayıda aracın ateşe verildiğini ileri sürerken, Cambell bu bilgileri doğrulamadı.

(AFP-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA