Irak-suriye Sınırı Dikenli Telle Çevriliyor

Irak-suriye Sınırı Dikenli Telle Çevriliyor

Irak Hükümeti, Yabancı Militanların Geçiş Güzergahı Olarak Gördüğü Suriye Sınırındaki Sızmalara Karşı, Sınırı Dikenli Tel Örgülerle Çevirme Kararı Aldı. Suriye-ırak Sınırı Boyunca Gerçekleştirilecek Tel Duvar İnşaatının Yaz Aylarında Başlayacağı Belirtiliyor.

Irak-suriye Sınırı Dikenli Telle Çevriliyor

Irak Hükümeti, yabancı militanların geçiş güzergahı olarak gördüğü Suriye sınırındaki sızmalara karşı, sınırı dikenli tel örgülerle çevirme kararı aldı. Suriye-Irak sınırı boyunca gerçekleştirilecek tel duvar inşaatının yaz aylarında başlayacağı belirtiliyor.

Ülkedeki isyan hareketini sürdüren militanların büyük bir kısmının Irak'a Suriye'den geçiş yaptığını tespit eden Irak makamları, çareyi bu ülkeyle olan sınıra dikenli tel duvar örmekte buldu. Hükümete yakın kaynaklara dayanan bilgilere göre, Suriyeli ve yabancı teröristlerin Irak'a girişini engellemek için düşünülen projenin yaşama geçirilmesi için gerekli sözleşme yakında imzalanacak. Çalışmaların yıl ortasında başlayacağı öğrenilirken, tel örgüden oluşacak barikatın sınır boyunca çekileceği belirtiliyor. Çok sayıda yabancı terörist ile Suriyeli isyancının Irak'a 'cihad' için giriş yaptığının tespiti gerekçe gösterilerek ele alınan projenin, tamamen terörist girişlerinin engellenmesi için uygulanacağı kaydediliyor. Dikenli tel duvarın bazı bölgelerine gece ve gündüz için termal kamera yerleştirileceği öğrenilirken, ihaleyi üstlenecek inşaat firmasının ismi konusunda herhangi bir açıklamada bulunulmuyor. Hükümete yakın kaynaklar, sınır boyunca örülecek yüksek ölçekli dikenli tel projesinin bütçesinin 1 milyar 200 milyon dolar gibi bir rakama mal olacağına dikkat çekiyor.

Güvenlik ve istihbarat raporları, Irak'taki şiddete yön veren terör örgütü El Kaide militanlarının büyük çoğunluğunun üniversite çağında öğrencilerden oluşan Suriye, Suudi Arabistan ve Libya uyruklu olduğunu belirtiyor. ABD'deki West Point Askeri Akademisi'nde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre ise, Irak'taki El Kaide militanlarının yüzde 41'i Suudi kökenli, yüzde 19'u Suriye ve yüzde 17'si ise İran uyruklu. Bunları yüzde 8'lik oranlarla Yemenliler ve Libyalılar, yüzde 7 ile Cezayirliler, yüzde 6 ile de Faslılar takip ediyor. Bu militanların büyük bir kısmının Irak'a Suriye'den geçiş yaptığı belirtilirken, Irak'ta yaklaşık 125 Suriyeli isyancının bu ülkedeki direniş eylemlerine katıldıkları suçlamasıyla halen yargılandığı, yüzlercesinin ise hakim karşısına çıkmayı beklediği belirtiliyor.

Öte yandan, Tahran yönetimi de Irak'tan İran'a yönelik PJAK militanlarının sızma girişimlerini engellemek için Hacıümran bölgesini beton duvarla örüyor.

(SK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA