Irak Savunma Bakanı Muhammed'in Almanya Temasları

Irak Savunma Bakanı Muhammed'in Almanya Temasları

Irak Savunma Bakanı Abdülkadir Casim Muhammed; PKK'ya Karşı Irak, ABD ve Türkiye'nin Ortak Mücadele Verdiğini Söyledi.

Irak Savunma Bakanı Muhammed'in Almanya Temasları

Irak Savunma Bakanı Abdülkadir Casim Muhammed; PKK'ya karşı Irak, ABD ve Türkiye'nin ortak mücadele verdiğini söyledi.

Almanya'nın başkenti Berlin'de meslektaşı Franz Josef Jung'la biraraya gelen Irak Savunma Bakanı Muhammed, PKK'ya karşı mücadelede Türkiye Savunma Bakanlığı ile iletişim içinde olduklarını kaydetti. Muhammed, komşu ülkelerin işine karışmaya karşı olduklarını, zira bu durumun Irak'ın en büyük meselesi olduğunu kaydetti. Muhammed, "Komşu ülkelerimizin zarar görmesi, Irak'ın da zarar göreceği anlamına gelir. Bu nedenle Iraklı Türk ve Araplar'dan oluşan bir komisyon kuruldu. Irak sınırları ve topraklarında

terör örgütlerini yaşatacak ya da destekleyecek bir gelişime göz yumamayız. Irak'ta PKK'ya ait silahların gömülü olduğu toprak ya da sığınak bulmak mümkün değildir. Irak olarak terörist saldırıları asgari düzeye indirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Öte yandan, Almanya'da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Muhammed, Almanya'nın Irak'ın istikrarı için yapacağı her türlü desteğin sevindirici olduğuna dikkat çekti. Muhammed, "Almanya ziyareti benim için büyük önem ifade ediyor. Almanya Hükümeti, 350 Irak askerinin eğitimi için teklif getirdi. Bu konuda mekanda henüz karar kılmadık. Ayrıca 100 araba, 20 ağır taşıyıcı vasıta ve 33 cankurtaran Irak'a verilecek. Irak'ta istikrarın sağlanması için yapılan bu yardımların önemli bir yeri bulunmakta"

diye konuştu.

Almanya Savunma Bakanı Jung ise, Irak'taki durumun memnuniyet verici boyuta ulaştığını aktardı. Jung, "Meslektaşım Muhammed, Irak'taki durumun medyaya yansıdığından daha iyi durumda olduğunu söyledi. 18 bölgeden 14'ünde durumun kabullenebilir konumda olduğunu ifade etti. Geriye kalan sözkonusu 4 bölgeye huzurun gelmesinin vakit alacağını kaydetti. Ayrıca meslektaşımla lojistik ve altyapı konusunda da görüş alışverişinde bulunduk. Iraklı askerlere vereceğimiz meslek eğitimi ile ilgili Almanya'nın katkısı

üzerinde konuştuk. Eğitimin Almanya'nın Hamburg kentinde mi, yoksa Birleşik Arap Emirlikleri'nde mi olacağı kesinlik kazanmış değil. Almanya'nın yapmayı planladığı araç yardımı da Muhammed tarafından olumlu karşılandı. 350 Irak askerine meslek eğitimi verilecek. Eğitim alan askerler, diğer askerleri eğitebilecek konuma gelecekler" açıklamasında bulundu.

(SE-OYK-OYK-OK-D)