Irak Savaşı'nın beşinci yılında Bush "pişman değil"

Irak Savaşı'nın beşinci yılında Bush "pişman değil"

ABD Başkanı George Bush, beşinci yılını dolduran Irak Savaşı konusunda pişmanlık duymadığını belirterek, Irak'ta "zafer kazandıklarını" savundu. Irak'ın işgalinin beşinci yıldönümü nedeniyle ABD Savunma Bakanlığı'nda bir konuşma yapan Bush, Saddam Hüseyin'i devirmenin doğru bir karar olduğunu ve Irak'ta inkar edilemeyecek önemli kazanımlar elde edildiğini" öne sürdü.

Irak Savaşı'nın beşinci yılında Bush

ABD Başkanı George Bush, beşinci yılını dolduran Irak Savaşı konusunda pişmanlık duymadığını belirterek, Irak'ta "zafer kazandıklarını" savundu. Irak'ın işgalinin beşinci yıldönümü nedeniyle ABD Savunma Bakanlığı'nda bir konuşma yapan Bush, Saddam Hüseyin'i devirmenin doğru bir karar olduğunu ve Irak'ta inkar edilemeyecek önemli kazanımlar elde edildiğini" öne sürdü. Bush, Irak'ta geçen yıl uygulamaya konan ve Irak'a takviye asker gönderilmesiyle sonuçlanan yeni stratejisinin de "büyük bir zaferin kapısını açtığını" ifade etti.

Konuşmasında Irak'ın, "Arapların, El Kaide'yi püskürtmek için kendilerine katıldığı bir yer haline geldiğini" dile getiren ABD Başkanı, savaşın maliyeti konusunda kendisine yöneltilen eleştirilere de sert çıktı. Savaşın maliyeti konusunda kamuoyunda dile getirilen rakamları "abartılı" olarak niteleyen Bush, "Irak'taki düşmanlarımızın stratejik zaferinin maliyetini dikkate aldığımızda bu masraflar gereklidir" dedi. Savaşın Amerikan halkına maliyetinin 500 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyordu. ABD'nin Irak'ta halen yaklaşık 158 bin askeri bulunuyor.

Irak'ta yürütülen mücadelenin Amerika'da yeni saldırıların önlenmesine yardımcı olduğunu kaydeden Bush, "Bağdat'ta masum insanları öldüren teröristler, şehirlerimizde de masum insanları öldürmek istiyor. Irak'ta düşmanı yenmek, onlarla kendi topraklarımızda savaşma ihtimalini azaltıyor." şeklinde konuştu.

"IRAK'TAKİ SAVAŞ AMERİKA'YI DAHA GÜVENLİ HALE GETİRDİ"

Irak'ta yürüttükleri mücadelenin ve stratejinin, ülkelerini "daha güvenli bir yer haline getirdiğini" savunan Bush ayrıca, Irak'ı ayrıca El Kaide elebaşısı Üsame Bin Ladin'e karşı ilk Arap direnişinin yaşandığı yer olduğunun altını çizdi. Konuşmasında önümüzdeki günlerde Irak'ın Musul kentinde ciddi çatışmalar yaşanabileceğini kaydeden Bush, ancak nihayetinde El Kaide'nin, Irak'ın her yerinde aynı kaderi paylaşacağını savundu.

Irak'ta işgalin başladığı 2003 yılından bu yana 4 binden fazla Amerikan askeri öldü. Ölen Iraklılar konusunda resmi ve bağımsız kaynakların verdiği rakamlar değişiklik arz ederken, bu sayının 100 dolayında olabileceği de tahmin ediliyor.

Öte yandan bugün ABD'nin çeşitli kentlerinde işgalin 5. yıldönümü münasebetiyle protesto gösterileri düzenlenmesi bekleniyor.