Irak Petrol Karşılığı Gıda Programdaki Yolsuzluklar İçin Dava Açacak

Irak Petrol Karşılığı Gıda Programdaki Yolsuzluklar İçin Dava Açacak

Irak, Saddam Hüseyin Rejimi Döneminde BM'nin Petrol Karşılığı Gıda Programında Yolsuzluk Yaptığı İddia Edilen Şirket ve Yetkililer Aleyhine ABD Mahkemesinde Dava Açacağını Bildirdi.

Irak Petrol Karşılığı Gıda Programdaki Yolsuzluklar İçin Dava Açacak

Irak, Saddam Hüseyin rejimi döneminde BM'nin petrol karşılığı gıda programında yolsuzluk yaptığı iddia edilen şirket ve yetkililer aleyhine ABD mahkemesinde dava açacağını bildirdi.

Hükümet Sözcüsü Ali el-Dabbagh yaptığı açıklamada, Bağdat'ın; petrol karşılığı gıda programından yasadışı yollarla menfaat sağlayan kişi ve şirketler aleyhine harekete geçtiğini söyledi.

Dabbagh, "Petrol karşılığı gıda programı; rüşvet, şişirilmiş rakamlar ve sahte mallarla zimmetlerine yüksek meblağlarda para geçirmek için Saddam Hüseyin'le işbirliği yapan şirket ve kişilerin neden olduğu ciddi finansal skandallara sahne olmuştur" dedi.

Dabbagh, 1996-2003 yılları arasında uygulanan petrol karşılığı gıda programında yolsuzluklara karışan kişi ve şirketlerin isimleri hakkında ise bilgi vermedi.

Sözkonusu program, Irak'ın 1990'da Kuveyt'i işgalinden sonra uygulanan sert yaptırımlar nedeniyle ülkenin ihtiyaç duyduğu insani yardım malzemeleri karşılığında petrol satışını düzenleniyordu.

Saddam hükümetinin de, petrol karşılığı gıda programındaki yolsuzluklar nedeniyle zimmetlerine milyonlarca dolar geçirdiği iddia ediliyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında ABD'de yayınlana Vanity Fair dergisi, petrol karşılığı gıda programı çerçevesinde en az 9 milyar dolarlık bir paranın kayıp olduğunu bildirmişti.

(İHA-İB-İB

Kaynak: İHA