Irak'ın Kuzeyinde Yezidiler'e Yapılan Bombalı Saldırılar

Irak'ın Kuzeyinde Yezidiler'e Yapılan Bombalı Saldırılar

Türk Kızılayı, Irak'ın Musul Kentine Bağlı Şengal Kasabasında Önceki Hafta Meydana Gelen Bombalı Saldırıda 500 Yezidi Kürt Vatandaşın Hayatını Kaybettiği Bölgeye Yardım Paketleri Ulaştıran İlk Kuruluş Oldu.

Irak'ın Kuzeyinde Yezidiler'e Yapılan Bombalı Saldırılar

Türk Kızılayı, Irak'ın Musul kentine bağlı Şengal kasabasında önceki hafta meydana gelen bombalı saldırıda 500 Yezidi Kürt vatandaşın hayatını kaybettiği bölgeye yardım paketleri ulaştıran ilk kuruluş oldu.

Savaştan bu yana Irak'a insani yardım çerçevesinde malzeme desteğini sürdüren Türk Kızılayı, savaş bölgesine 16 TIR dolusu yardım gönderdi. Önceki gün Ankara'dan törenle Irak'a uğurlanan yardım TIR'ları, güvenlik nedeniyle Irak'ın Zaho kasabasında boşaltıldı ve Türk TIR'larından indirilen yardım kolileri Irak TIR'larına yüklendi. 325 tonluk gıda, giysi ve tıbbi malzeme içeren yardım kolileri Telafer, Musul, Kerkük ve Bağdat kentlerine ulaştırıldı. Türkiye'den gönderilen yardımların büyük çoğunluğu ise

Musul'un Şengal kasabasına gönderildi. Önceki hafta meydana gelen bombalı saldırıda 500'e yakın Yezidi Kürt vatandaşın hayatını kaybettiği Kataniye bölgesinde yardım kolileri ihtiyaç sahiplerine bölgede görev yapan Amerikalı askerlerin gözetiminde dağıtıldı. Türkiye'den gelen yardımlarla sevinen insanların yüzlerindeki sevinç ise görülmeye değerdi.

Yaşanan patlamada evi harabeye dönen Amr Ahmed adlı vatandaş, "Bombalı saldırıda her şeyimizi kaybettik. Ailece yaşadığımız ev büyük hasar gördü, yiyecek sıkıntısı yaşıyoruz. Türkiye'ye bize yardım ettiği için çok teşekkür ediyoruz "dedi.

Türkiye'den gönderilen yardımları teslim alan Musul'a bağlı Sincar kasabası Kaymakamı Değir Kasım da, "Masum halkımıza yapılan hain saldırıda çok sayıda vatandaşımızı kaybettik. Burada yaşayan insanlar her şeylerini kaybetmiş durumda. Biz elimizden gelen tüm imkanlarla yardım etmeye çalışıyoruz, ancak hasar öyle büyük ki yardımlarımız talebi karşılayamıyor. Türkiye'den çok sayıda yardım kolileri geldi. Bu bizi çok mutlu etti. Gelen yardımları zaman kaybetmeden ihtiyaç sahiplerine dağıttık" şeklinde

konuştu.

Kızılay'ın Irak'a gönderdiği 325 tonluk yardım paketinde 200 ton gıda kolisi, 15 ton sabun, 44 ton su, 40 ton un, 2 ton ilaç ve tıbbı malzeme ve 150 adet çadır bulunuyor.

(EM-EA-EA-CC-D)

Kaynak: İHA