Irak'ın Kuzeyinde Kolera Salgını Uyarısı

Irak'ın Kuzeyinde Kolera Salgını Uyarısı

Irak'ın Kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi, Geçtiğimiz Yıl 4 Bin 200 Kişinin Yakalandığı ve 24'ünün Hayatını Kaybettiği Kolera Hastalığının Salgına Dönüşmesinden Endişe Ediyor.

Irak'ın Kuzeyinde Kolera Salgını Uyarısı

Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi, geçtiğimiz yıl 4 bin 200 kişinin yakalandığı ve 24'ünün hayatını kaybettiği kolera hastalığının salgına dönüşmesinden endişe ediyor. Bölgede geçtiğimiz ay en az 500 hasta ishal ve kusma şikâyetiyle hastanelere başvurdu. Yerel hükümetin Sağlık Bakanlığı yetkilisi Muhammed Sadık, muhtemel bir kolera salgınıyla mücadele için 20 milyon dolarlık kaynak ayırdıklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Merkezi'ne (IRINN) bilgi veren Muhammed Sadık; temiz su sıkıntısı ve yüksek sıcaklığın beklendiği yaz aylarında hijyene fazla önem verilmeyen bölgenin kolera tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Sadık, yerel hükümetin bilinçlendirme kampanyasıyla tehlikeyi bertaraf etmeye çalışacağını belirtti.

Irak'ta geçtiğimiz yıl Kerkük'te başlayan kolera salgını; Süleymaniye, Dohuk, Tikrit, Diyala, Basra, Vasit, Bağdat ile Anbar eyaletindeki kentlere yayılmıştı. Kerkük'te 2 bin 300, Süleymaniye'de ise 870 kişi hastalığa yakalanmıştı.

Kolera, kirli suların içilmesi yoluyla bulaşıyor ve bazı vakalarda ölümle sonuçlanabiliyor.

Kaynak: CHA