Irak İçin 5. Kapalı Oturum

Irak İçin 5. Kapalı Oturum

Irak'taki Son Gelişmeler Konusundaki Genel Görüşme Önergesi, TBMM Genel Kurulunun Kapalı Oturumunda Ele Alınıyor.

Irak İçin 5. Kapalı Oturum

Irak'taki son gelişmeler konusundaki genel görüşme önergesi, TBMM Genel Kurulunun kapalı oturumunda ele alınıyor.

TBMM Başkanı Bülent Arınç başkanlığında, saat 19.20'te toplanan Genel Kurulda, benimsenen Danışma Kurulu kararı gereği, gündemindeki tek konu olan Irak ile ilgili gelişmeleri değerlendirilmek üzere genel görüşmeye geçildi.

Arınç, genel görüşme önergesinin kapalı oturumda görüşülmesine ilişkin Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün verdiği önergeyi okuttu. Daha sonra saat 19.25'de kapalı oturuma geçildi.

Edinilen bilgiye göre, kapalı oturumda yapılacak genel görüşmede, hükümet adına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşacak, AK Parti grubunun görüşlerini ise Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan açıklayacak.

CHP grubunun görüşlerini Genel Başkan Deniz Baykal, ANAVATAN grubunun görüşlerini Genel Başkan Erkan Mumcu dile getirecek.

AK Parti'den önerge sahibi olarak Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, CHP'den ise Şükrü Elekdağ konuşacak.

TBMM İçtüzüğü gereği, salona, bakan ve milletvekilleri dışında kimse alınmazken, Genel Kurul Salonu çevresinde bulunan kulisler, koridorlar, basın merkezinde, salon bitişiğindeki bürolar boşaltıldı.

Kulislerin çevresi kırmızı şeritle çevrilirken, kulislerin dışında yer alan koltuklar da kaldırıldı.

Salonda cep telefonlarının çekmemesi için sistem kuruldu, dinlemeleri önlemek amacıyla Genel Kurul çevresinde güvenlik araması yapıldı.

TBMM Genel Kurulu, bugünkü görüşmelerle, Irak konusunda son 4 yılda 5. kapalı oturumunu gerçekleştiriyor.

Genel Kurulda yeminli stenograflar tutanakları tutabilecek. Kapalı oturum hakkındaki görüşmeler hakkında açıklama yapılamayacak, bunlar, devlet sırrı olarak saklanacak.

Tutanak özetiyle birlikte, tutanak, bir zarfa konularak, katip üyelerce mumla mühürlenip, Meclis arşivine teslim edilecek.

Kapalı oturum tutanakları, 10 yıl geçtikten sonra yayımlanabiliyor.

Kaynak: AA