Irak Hükümeti, Önce Parlamentonun İznini İsteyecek

Irak Hükümeti, Önce Parlamentonun İznini İsteyecek

Irak Parlamentosu, Hükümetin, BM'den Ülkedeki Çok Uluslu Gücün Görev Süresinin Uzatılmasını İstemeden Önce Meclisin Onayını Almasını Öngören Karar Tasarısını Kabul Etti.

Irak Hükümeti, Önce Parlamentonun İznini İsteyecek

Irak parlamentosu, hükümetin, BM'den ülkedeki çok uluslu gücün görev süresinin uzatılmasını istemeden önce meclisin onayını almasını öngören karar tasarısını kabul etti.

Şii din adamı Mukteda Sadr yanlısı milletvekillerinin hazırladığı tasarı, 275 üyeli mecliste hazır bulunan 144 milletvekilinin katıldığı oylamada, 59'a karşı 85 oyla kabul edildi. Mevcut milletvekili sayısının gerekli çoğunluğu oluşturduğu belirtildi.

Sünni Uyum Cephesi ve bir süre önce Irak Birleşik Şii İttifakından ayrılan Fazıla partisi üyelerinin de tasarıya destek verdiği kaydedildi.

Sünni Meclis Başkanı Mahmud El Meşhedani, "Eğer hükümet, çok uluslu güçlerin mevcudiyetinin süresini uzatmak istiyorsa, önce bizi ikna etmeli" dedi.

BM Güvenlik Konseyi, 28 Kasım'da yaptığı oylamada, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin talebiyle ülkedeki çok uluslu güçlerin görev süresini 31 Aralık 2007'ye kadar uzatmıştı. Konseyin kararı, yine Irak hükümeti talep etmesi halinde bu güçlerin görev süresinin 15 Haziran'a kadar yeniden gözden geçirilmesini de öngörüyor.