Irak Heyetinin Gaziantep Temasları

3. Irak Uluslararası Fuarı'na Katılmak Üzere Gaziantep'e Gelen Irak Ticaret Bakanı Abdulfelah Hasan El Sudani ve Beraberindeki Heyet, Gaziantep Sanayi Odası'nı (Gso) ve Gaziantep Ticaret Odası'nı (Gto) Ziyaret Etti.

Irak Heyetinin Gaziantep Temasları

3. Irak Uluslararası Fuarı'na katılmak üzere Gaziantep'e gelen Irak Ticaret Bakanı Abdulfelah Hasan El Sudani ve beraberindeki heyet, Gaziantep Sanayi Odası'nı (GSO) ve Gaziantep Ticaret Odası'nı (GTO) ziyaret etti.

Heyetin Gaziantep Sanayi Odası'nı ziyaretinde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı ve GSO Başkanı Nejat Koçer, Iraklı heyeti ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, "Gaziantep, Türkiye'nin Irak'a yapmış olduğu ticaretin ana damarını oluşturuyor. Çünkü Gaziantep, Irak'a en yakın tedarik ve ticaret merkezidir. Bu yıl 1 milyar dolarlık ihracat hedefliyoruz" dedi.

2007 itibariyle Türkiye-Irak arasında 3,5 milyar dolar ticaret hacmi olduğunu belirten Koçer, bölgeden gönderilen bu 1 milyar dolarlık ihracatın öneminin daha çok ortaya çıktığını söyledi. Irak Ticaret Bakanı Abdulfelah Hasan El Sudani'nin himayesinde 3 yıldır Gaziantep'te gerçekleştirilen ve Türkiye-Irak arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunan Irak Fuarı'nın yarın 3'sünün açılacağını kaydeden Koçer, "Bu fuarın Irak-Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesinde daha da faydalı bir noktaya gelmesini temenni ediyorum. Birinci Irak Fuarı'nın açılışında 'Türkiye ile Irak arasında bir iş birliği koridoru açıyoruz' demiştim. Bugün bu koridorun her iki ülke arasında her anlamda bir istikrar koridoruna dönüştüğünü görüyoruz" diye konuştu.

TOBB olarak 2004 yılında ilk ziyaretlerini gerçekleştirdikten sonra Habur Sınır Kapısı'nda da iyileştirme çalışmalarına başlandığını kaydeden Koçer, "TOBB olarak Habur Sınır Kapısı'nın Türkiye tarafını iyileştirdik ve hizmete açtık. Ancak Irak'la olan ihracatımızda bu kapının tek başına yetmediğini biliyoruz. Gelecekte ikinci, üçüncü kapıların açılmasını da temenni ediyoruz" şeklinde konuştu.

Irak Ticaret Bakanı El Sudani ise, Irak ve Türkiye'nin siyasi, ekonomik, ticari, tarih, din konularında ilişkilerinin çok derin ve güçlü olduğunu belirterek, "Şu anda hükümet, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için elinden geleni yapıyor. Bizim için Gaziantep çok önemli bir şehir. Çünkü Gaziantep, Türkiye'nin her yerine açılabilen bir kapıdır. İki ülkenin ilişkilerinin gelişmesinde Irak Fuarı etkili oldu ve Gaziantep ile ilişkilerimizin daha gelişerek devam etmesini istiyoruz. Bu gibi fuarların devamının Gaziantep'te ve Irak'ta da yapılmasını isteriz. Türkiye ile Irak arasındaki ilişkiler sadece devletler arasında kalmıyor, aynı zamanda Türkiye ve Irak'taki özel sektör arasında da önemli ticari ilişkiler söz konusu. Türkiye ile Irak arasında ticaret hacmi 3 milyar doları geçiyor, ama bu yılki temennimiz bu ticaret hacminin 4-5 milyar doları bulmasını temenni ediyoruz" dedi.

Irak'ta artık asayişin sağlandığını da anlatan El Sudani, Irak'la Türkiye arasında iki ya da üç sınır kapısının daha açılmasının ticari ilişkilerin daha da gelişmesi için önemli olduğunu dikkati çekerek, "Hedefimiz sadece ticari ilişkileri geliştirmek değil, daha geniş bir pencereden bakıyoruz. Irak'ta, Türk firmalarının yer almasını istiyoruz. Şu anda 80 Türkiye firması Kuzey Irak'ta faaliyet gösteriyor. Umudumuz Türkiye şirketlerinin Irak genelinde faaliyet göstermesi ve firma sayısının iki, üç katına çıkması" diye konuştu.

Heyetin Gaziantep Ticaret Odası ziyareti sırasında GTO Başkanı Mehmet Aslan ise, Irak'taki güvenlik sorunlarının bir an önce çözülmesi ve Irak Fuarı'nın yeniden Bağdat'ta yapılması temennisinde bulunarak, Bağdat'ta düzenlenecek olan Irak fuarına da Gaziantepli firmalar olarak katılacaklarını söyledi. Irak ile çok uzun yıllara dayanan ticari ilişki içinde olduklarına değinen Aslan, hedeflerinin Türkiye'de üretilen ürünler veya batıda üretin ürünlerin Gaziantep'in lojistik merkez sıfatıyla Irak'a sevkıyatını sağlamak olduğunu ifade ederek, "Gaziantep olarak ihracatımızın çok büyük bir kısmını Irak'a yapıyoruz. Irak en zor şartlar içerisinde olduğunda dahi Gaziantep, Irak ile olan ticaretini ve kardeşliğini sürdürdü. Gecen yıl Irak'a 1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik" dedi.

Dünyanın her yanından yarınki 3. Irak Fuarı'na katılım olacağını söyleyen Aslan, "Türk ve Iraklı iş adamları, bu fuar çerçevesinde Irak ve Türkiye arasındaki ticari ilişkileri daha fazla nasıl geliştireceklerini de konuşacaklardır" şeklinde konuştu.

(SMR-HD-CC-E)

Kaynak: İHA