Irak Güvenlikle İlgili Düzenlenecek Konferansa Komşularını Davet Etti

Irak Güvenlikle İlgili Düzenlenecek Konferansa Komşularını Davet Etti

Irak Dışişleri Bakanlığı, Irak'taki Güvenliğin Sağlanmasıyla İlgili Komşu Ülkeleri Mart Ayında Bağdat'ta Düzenlenecek Konferansa Davet Etti.

Irak Güvenlikle İlgili Düzenlenecek Konferansa Komşularını Davet Etti

Irak Dışişleri Bakanlığı, Irak'taki güvenliğin sağlanmasıyla ilgili komşu ülkeleri mart ayında Bağdat'ta düzenlenecek konferansa davet etti.

Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, mart ayında başkent Bağdat'ta düzenlenecek konferansa katılmaları için İran, Ürdün, Kuveyt, Suudi Arabistan, Suriye, Türkiye, Mısır, Bahreyn, Arap Birliği ve İslam Konferansı Örgütü'ne çağrıda bulundu. Bazı kaynaklar Irak'taki işgal güçlerine ait askerlerin çekilmesinin Irak'taki mezhep çatışmalarının bölgeye sıçramasına neden olacağı görüşünde. İşgal güçlerinin çekilmesi sonrası özellikle İran'ın Irak'taki Şii nüfusu destekleyeceği, Suudi Arabistan'ın da Sünnilere yardım etmeyi planladığı ileri sürülüyor. ABD, İran ve Suriye'yi Irak'ta direnişçilere destek vermekle suçlarken, Suriye Devlet Başkanı Yardımcısı Faruk El Şara, Suriye'nin başkenti Şam'daki konuşmasında Irak'ta barış istediklerini yineledi. Şara, "Irak'ta ulusal barış sağlanması için tüm Iraklıların iştirak ettiği bir siyasi süreç oluşturulmalıdır" dedi.

(AFP-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA