Irak Güvenlik Bakanı Vaili'nin İran Temasları

Irak Güvenlik Bakanı Vaili'nin İran Temasları

Irak Güvenlik Bakanı Şirvan El Vaili, Bağdat, Kerkük Gibi Şehirlerdeki Terör Örgütü PKK Merkezlerinin Kapatıldığını Belirterek, "PKK ile Mücadele Konusundaki Sözlerimizi Yerine Getiriyoruz" Dedi.

Irak Güvenlik Bakanı Vaili'nin İran Temasları

Irak Güvenlik Bakanı Şirvan El Vaili, Bağdat, Kerkük gibi şehirlerdeki terör örgütü PKK merkezlerinin kapatıldığını belirterek, "PKK ile mücadele konusundaki sözlerimizi yerine getiriyoruz" dedi.

İran'ın başkenti Tahran'da 4 gündür temaslarda bulunan Irak Güvenlik Bakanı Vaili, Kuzey Irak'ta bulunan Mahmur Kampı'nın, Birleşmiş Milletler (BM) mülteciler komiserliğinin denetimine devredileceğini söyledi. Bağdat, Kerkük gibi şehirlerdeki terör örgütü PKK merkezlerinin kapatıldığını belirten Vaili, Mahmur Kampı konusunda kendisine gelen şikayetler çerçevesinde bizzat kampa giderek, buradaki faaliyetleri yakından gördüğünü bildirdi. Vaili, "Mahmur Kampı'nda PKK'lıların akrabaları da var. Bu kampa PKK'lıların silahlarıyla giriş yapmasına izin verilmiyor. Üstün, bir hafta içerisinde BM mülteciler komiserliğinin denetimine bırakılacağı belirtildi. Yerel yönetim de konuyu takip edeceğini belirtti" diye konuştu.

Kuzey Irak Kürt Yönetimi'nin terör örgütü PKK'lıların kampa giriş çıkışlarının denetim altına alınması için taahhüt verdiğini belirten Vaili, "Kandil Dağı'nda var olduğu söylenen PKK'lıların kontrolü oldukça zor. Bunu Türkiye'nin kendisi de yapamadı. İran, Türkiye ve Irak sınır bölgelerinde bulunan Kandil Dağı'ndaki mağaraları ve sığınakları kontrol etmek çok zor. Bunu hiçbir ülke yapamadı. Şu aşamada bu kontrolü yapmamız da mümkün değil" şeklinde konuştu.

Başbakan Nuri El Maliki'nin Türkiye ziyaretinde kendisinin de heyette bulunduğu ve heyetler arası görüşmede terör örgütü PKK ile mücadelenin de gündeme geldiğini belirten Vaili, PKK ile mücadelenin merkezi yönetim olarak kendisinin, yerel yönetim olarak da Kerim Sencari'nin sorumlu olduğunu söyledi. Türkiye'ye karşı verdikleri sözleri yerine getirdiklerini, bu konudaki çalışmaların Bağdat'taki Türk Büyükelçiliği'ne anlatıldığını kaydeden Vaili, ABD ile işbirliği yaparak PKK'nın gücünü ve faaliyetlerini azaltacaklarını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'nin da bölge ziyaretlerine ve bu ziyaretinde Arap ülkelerini İran'a karşı blok oluşturma çabalarına da işaret eden Iraklı Bakan, bölgede ihtilafları tahrik edecek hareketlerden kaçınarak, sorunları çözmeye yönelik çabalar içerisinde olunmasının daha yararlı olacağını belirterek, "Bölgede gerginlikler azaltılmazsa, olumsuz sonuçlar bütün bölgeyi etkileyecektir" diye konuştu.

(MAA-OYK-OYK-RO-D)