Irak Ekonomisinin Yapılandırılması İran'da Konuşulacak

Irak Ekonomisinin Yapılandırılması İran'da Konuşulacak

İran, Irak Ekonomisinin Yeniden Canlandırabilmesi İçin Düzenlenecek Olan "1. Irak'ın Ekonomik Yeniden Yapılandırılması Uluslararası Konferansı"na Ev Sahipliği Yapacak.

Irak Ekonomisinin Yapılandırılması İran'da Konuşulacak

İran, Irak ekonomisinin yeniden canlandırabilmesi için düzenlenecek olan "1. Irak'ın Ekonomik Yeniden Yapılandırılması Uluslararası Konferansı"na ev sahipliği yapacak.

Önümüzdeki günlerde İran'ın başkenti Tahran'ın, ilki düzenlenecek olan Uluslararası Irak Ekonomik Yeniden Yapılanma Konferansı'na ev sahipliği yapacağı bildirildi. Söz konusu konferansta ihracat ve yatırım imkanları, yatırımların ve ihracatın geri dönüşüm garantisi gibi konuların ele alınacağı belirtildi. Son dönemlerde ikili ilişkileri giderek daha iyi düzeye gelen her iki ülkenin özel sektör yetkililerinin katılacağı konferansın yanısıra ticari ve ekonomik bir fuarın da gerçekleştirileceği duyuruldu.

İnşaat ve enerji sektörü ile ihracatçı girişimcilerin katılacağı Tahran'daki konferansta gıda sektörü, havaalanı ile limanlar konusunda, hotelcilik, turizm, güvenlik, su-kanalizasyon, bilişim ve teknoloji gibi alanlarda çeşitli etkinliklerin düzenleneceği kaydediliyor. Tam tarihi henüz açıklanmayan ancak çok kısa bir süre içinde Tahran'da gerçekleşmesi öngörülen konferans, İran Ticareti Geliştirme Kurumu, Irak Büyükelçiliği, Irak Ticaret Bakanlığı, Irak İthalatçılar Birliği, Bağdat, Erbil, Kerkük,

Süleymaniye, Nasıriye ve Basra Ticaret odalarının katılımıyla düzenlenecek.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, önceki gün gittiği Tahran'da dün ve bugün başta İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad olmak üzere çeşitli dini ve siyasi otoritelerle görüşmüştü. Geçmişte bozuk olan Irak ile İran arasındaki diyalog, Baas rejiminin devrilmesiyle yeniden canlanmıştı.

(SK-OYK-OYK-OK-D)