Irak Donanması 21 Yeni Gemi Alacak

Irak Donanması 21 Yeni Gemi Alacak

ABD ve İngiliz Donanması'ndan 2 Albay, Irak Donanması'nın 4'ü Devriye Gemisi Olmak Üzere İtalya'dan 100 Milyon Dolar Değerinde 21 Yeni Gemi Satın Almayı Planladığını Açıkladı.

Irak Donanması 21 Yeni Gemi Alacak

ABD ve İngiliz Donanması'ndan 2 albay, Irak Donanması'nın 4'ü devriye gemisi olmak üzere İtalya'dan 100 milyon dolar değerinde 21 yeni gemi satın almayı planladığını açıkladı.

ABD Donanması'ndan Albay Michael Zamesnik, Irak Donanması'nın İtalya'dan 100 milyon dolar değerinde 21 yeni gemi almayı planladığını söyledi. Zamesnik, Irak Donanması'nın bin 200 olan personel sayısının da 2010 yılına kadar 2 bin ila 2 bin 500'e çıkarılmasının planlandığını ifade etti. Irak Donanması'nın modernizasyonu programı çerçevesinde Malezya yapımı 3 devriye gemisi almak için de görüşmelerin sürdürdüğünü kaydeden Zamesnik, "Irak Donanması, savaşın etkilerinden kurtulmak için kendini yeniden yapılandırma noktasında büyük adımlar atıyor" dedi. Zamesnik, Irak Donanması'nın yeniden yapılanmasının amacını; Irak karasularını korumak, güvenliği temin etmek, terörle savaş ve denizlerdeki kaçakçılıkla mücadele olarak sıraladı. Irak Donanması'nın geçtiğimiz 3 yılda önemli gelişmeler kaydettiğini ifade eden İngiliz Donanması'ndan Albay T. Radakin ise, "Irak Donanması, denizlerden petrol kaçakçılığıyla ilgili önemli bir gelişme zaten kaydetmiştir" dedi.

Radakin ve Zamesnik, Irak Donanması'nın şuanki personelinin yaklaşık yarısının Saddam Hüseyin'in silahlı güçlerinin eski üyeleri olduğunu söylerken; Zamesnik, yeni personeli eğitecek deniz subaylarının yüzde 75 ila 80'inin eski rejimden olacağını sözlerine ekledi.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA