Irak Dışişleri Bakanı Zebari'nin Basın Toplantısı

Irak Dışişleri Bakanı Zebari'nin Basın Toplantısı

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısına Türkiye'nin Bakan Düzeyinde Katılmasının Kendileri İçin Çok Önemli Olduğunu Söyledi. Zebari Ayrıca 'İyi Dostum' Diye Nitelendirdiği Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e Cumhurbaşkanlığı Adaylığında Başarı ve Şans Diledi.

Irak Dışişleri Bakanı Zebari'nin Basın Toplantısı

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Irak'a komşu ülkeler toplantısına Türkiye'nin bakan düzeyinde katılmasının kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. Zebari ayrıca 'iyi dostum' diye nitelendirdiği Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e Cumhurbaşkanlığı adaylığında başarı ve şans diledi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüşmek üzere Ankara'ya gelen Irak Dışişleri Bakanı Zebari, Swiss Otel'de bir basın toplantısı düzenledi. 3-4 Mayıs tarihlerinde Mısır'da düzenlenecek olan Irak'a komşu ülkeler toplantısıyla ilgili Bakan Gül ile görüş alışverişinde bulunduklarını söyleyen Zebari, toplantıya Türkiye'nin bakan düzeyinde katılmasını istediklerini ifade etti. Toplantının çok büyük önem taşıdığını anlatan Zebari, "Irak ve komşularının yanısıra, dışişleri bakanları

düzeyindeki bu toplantıya ilk kez önemli uluslararası ve bölgesel örgütler, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve G-8 ülkelerinin katılacak" dedi. Bu nedenle bölge ülkeleri ile temasta bulunduğunu anlatan Zebari, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile görüşmesinin de başarılı geçtiğini belirten Zebari, Türkiye'nin de toplantıya bakan düzeyinde katılmasını istediklerini vurguladı. Bakan Gül'den Türkiye'nin bu toplantıya katılacağı ve toplantının başarılı geçmesi için çalışacağının güvencesini

aldığını anlatan Zebari şöyle konuştu:

"Türk hükümetinden toplantıya bakan düzeyinde katılması çağrısında bulunduk. Cumhurbaşkanlığına aday olan Gül'ün, yoğun programı nedeniyle toplantıya katılamaması durumunda bunu anlayışla karşılarız. Ancak Türkiye'yi bu toplantıda bir bakanın temsil etmesi bizim için çok önemlidir. Mısır'da gerçekleşecek toplantıda, Irak'ın istikrarının sağlanması konusu masaya yatırılacak. Irak'ın komşuları ve uluslararası oyuncuların Irak'ın istikrarlaştırılmasına yardım için neler yapabilecekleri üzerinde duracaklar.

2007 yılının bundan sonraki dönemi Irak'ın geleceği için çok kritik önem taşıyor."

Zebari, iyi bir dostu olarak nitelendirdiği Bakan Gül'ün cumhurbaşkanlığı adaylığında kendisine şans diledi.

(SC-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA