Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi Suriye'de

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi Suriye'de

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, Suriye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faruk Şara'nın Daveti Üzerine Bugün Öğle Saatlerinde Suriye'nin Başkenti Şam'a Geldi.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi Suriye'de

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, Suriye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faruk Şara'nın daveti üzerine bugün öğle saatlerinde Suriye'nin başkenti Şam'a geldi.

Öğle saatlerinde Suriye'nin başkenti Şam'a gelen Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi, akşam saatlerinde Suriyeli meslektaşı Şara ile biraraya geldi. İkili ve heyetler arası görüşmelerden sonra herhangi bir açıklama yapılmadı. Gözlemciler, görüşmelerde iki ülke arasındaki ekonomik, siyasi ve güvenlik işbirliği ilişkilerinin geliştirilmesi meselelerinin ele alındığı yorumlarını yaptı. Suriyeli gazeteci Muvaffak Muhammed, Haşimi'nin Suriye ziyareti ile ilgili yaptığı açıklamada, "Irak'ta ulusal barışın sağlanması için Suriye büyük bir çaba harcıyor. Haşimi'nin ziyareti de Suriye'nin sözkonusu çabaları çerçevesinde gerçekleştirildi" dedi. Haşimi'nin Suriyeli yetkililerle yapacağı temaslarda, Irak'ta güvenlik ve istikrarın sağlanması konularının da gündeme geleceğini belirten Muhammed, "Suriye'deki Iraklı mülteciler meselesi, Irak Parlamento Başkanı Mahmud Meşhadani'nin ziyareti sırasında aydınlığa kavuşturuldu. Bildiğiniz gibi Suriye, hiçbir Iraklı mültecinin sınır dışı edilmeyeceğini ilan etmişti" diye konuştu.

Öte yandan Suriye, Amerika'nın da iştirak edeceği Irak'la ilgili Bağdat'ta düzenlenecek uluslararası konferansa katılınacağını ilan etmişti.

(GY-OYK-OYK-OK-D)